3D Secure Nedir?, Ne İşe Yarar?

3d-secure-nedir-ne-ise-yarar

İnternetin yaygınlaşması ile sanal alışveriş hayatımızın bir parçası haline gelirken önemli noktalardan biri güvenlik. Sanal alışveriş yaparken güvenlik tedbirlerinden biride 3D Secure’dir. Peki nedir bu sürekli duyduğumuz 3D Secure ve ne işe yaramaktadır.

Temel anlamıyla 3D Secure alışveriş esnasında kart sahibi ile e-ticaret sitesi arasında yapılan alışveriş işlemini doğrulayabilmeleri için kurulmuş güvenlik sistemidir. Yani gerçek bir mağazada kartınızı esnafa verdiğinizde sizden kart şifrenizi girmenizi istemesinin sanal ortama aktarılmasıdır. 3D Secure Vısa ve Master Card tarafından geliştirilen güvenli alışveriş sistemidir. Bu sistem sayesinde hem tüketici hemde satıcının mağduriyetleri önlenmektedir.

Peki bu 3D Secure Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Alışveriş yaptığınız sitenin ödeme ekranına kart bilgilerinizi yazdığınızda e-ticaret sitesinin kart bilgilerinizi bankanıza aktararak banka tarafından size iletilen tek kullanımlık şifre ile işlemin tüketiciye ait olup olmadığını sorgulamakta. Eğer işlem tüketiciye aitse banka sistemi üzerinde kayıtlı telefon numarasına gönderilen parolayı e-ticaret sitesine girerek alışverişin kendine ait olduğunu kabul etmesi üzerine çalışmaktadır.

internette-guvenli-alisveri

Bu sistemi kullanmanın tüketiciye ve firma sahiplerine olan avantajları nedir? ” derseniz kısaca sizlere hem tüketici hemde firma sahipleri için en önemli avantajlarından bahsedeyim.

  • Tüketicinin bilgisi dışında kredi ya da banka kartları üzerinden yapılan alışverişler engellenir.
  • Kart bilgileriniz başka birileri tarafından ele geçirildiğinde alış veriş yapılması önlenerek hem firma mağduriyetleri hemde tüketici mağduriyetleri önlenir?
    • Bu nasıl olur derseniz alt başlık olarak ona da değineyim?

Eğer tüketicinin kart bilgileri başkası tarafından ele geçirilerek alışveriş yapılması durumunda bu işlem herhangi bir güvenlik alt yapısı kullanılmadan yapılması durumunda banka tarafından yapılan işlem iadeleri inceleme sonrasında gerçekleştirilir. Ve işlemin yapıldığı firma içinde dolandırıcılık işleminin yapılmasına bir nevi izin verdiği için bankaların riskli firma grupları arasında yerini almasına sebep olur.

asgari-ucret-ile-gecinmeyi-kolay-hale-getirme-rehberi-1

Bu içerik belkide çoğu internet kullanıcısının bildiği ve hatta alışveriş esnasında maksimum özenle dikkat ettiği hususların başında gelmektedir. Ancak geçtiğimiz günlerde bankaya gelen bir müşterimin bana bu soruyu sorması üzerine oluşturmam gerektiğini düşündüğüm için bu yazıyı blogum üzerinde yayınlamaya karar verdim.

İnternette Güvenli Alışveriş Yapmanın Yolları!

Son zamanlarda artan dolandırıcılık olayları çoğu kredi kartı kullanıcılarının korku rüyası haline geldi.Kredi kartı bilgilerine ulaşan ve ulaşılan kart bilgileri ile müşterinin isteği dışında yapılan harcamalar çoğu kullanıcıyı madur ederken kredi kartı kullanıcılarının korkulu rüyası olmuş durumda.

Not : Son zamanlarda dolandırıcılık olayları haddinden fazla arttı. Sizleri banka personeli, polis, savcı veya askeri personel olarak arayıp kart bilgileri, kişisel bilgiler veya telefonunuza gönderilen güvenlik şifreleri gibi sadece size ait olan bilgileri istemeleri durumunda sakın paylaşmayınız!

Umarım sizlerinde azda olsa işine yarayacak bir bilgi olmuştur.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir