Akıllı Telefona En Bağımlı Ülkeyiz!

akıllı telefon bağımlılığında birinciyiz
Deloitte'un raporuna göre ülkemiz akıllı telefon kullanımında birinci sırada. - TusBeyinli.Net

Danışmanlık şirketi Deloitte’un araştırmasına göre ülkemizde ki akıllı telefon kullanıcıları her 15 dakikada bir telefonlarını kontrol ederken %28’lik kısım ise uyanır uyanmaz öncelikle telefonuna bakmakta.

İngiltere merkezli ve uluslararası danışmanlık şirketi olan Deloitte‘un Global Mobil Kullanıcı Araştırmasının 2015 raporu yayınlandı. Yapılan araştırmada Türkiye akıllı telefon kullanımında tüm ülkeleri geride bırakarak birinci sıradaki yerini aldı.İşte rapordan önemli detaylar.

[alert color=”red”]

OECD’nin iş yerinde yaptığı yetişkinlerin okuduğunu anlama ve problem çözme konusundaki becerilerinin ölçüldüğü araştırma sonucunda Türkiye sonuncu oldu. Bkz.

[/alert]

Danışmanlık şirketinin 30 ülke ve 49 bin katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmada Türkiye, dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin‘i geride bırakarak akıllı telefon kullanımında ilk sırada yerini almakta. Ve hazırlanan rapordaki en dikkat çekici sonuçlar şunlar;

  • Ülkemizde ki telefon kullanıcıları günde yaklaşık 70 kez telefonlarını kontrol etmekte yani 15 dakikada bir.
  • Türkiye’de kullanıcıların yüzde 18’lik kısmı yatmadan önce telefonlarını kontrol ederken, yüzde 28’lik kısmı da uyandıklarında öncelikli olarak akıllı telefonlarını kontrol etmekte.
  • Mobil kullanıcıları telefonlarına bulunan uygulamalar için ayda ortalama 7,5 TL’lik bir bütçe ayırmakta.
  • Ülkemiz kullanıcılarının yüzde 86’sı yeni telefon kullanırken geri kalan yüzde 14’lük kısmı ise ikinci el telefon kullanmakta.
  • Türkiye’deki her iki kullanıcıdan biri gün içerisinde sosyal medyadan günlük fotoğraf paylaşımında bulunuyor ve sosyal medyada fotoğraf paylaşan diğer ülkelerin başında geliyoruz.

akıllı telefon bağımlılığı

BusinessHT ‘nin haberine göre ülkemiz akıllı telefon kullanıcıları araştırma dahil olan tüm ülkeleri geride bırakarak birinciliğini korumakta.

#beyinburda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir