Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

akilli-telefon-satin-alma

Sizde elinizde olan telefondan memnun olmayanlardansanız ya da henüz bir akıllı telefona sahip olmayıp ne alacağınız konusunda kararsız kalanlardan iseniz ve alacağınız telefonun iyi bir tercih olup olmayacağı konusunda tereddütleriniz var ise yazımızı okumaya devam edin. Sizler için hazırladığım akıllı telefon satın alma rehberimiz hazır!

Kuşkusuz mobil pazarın büyümesi ve artan akıllı telefon çeşitliliği hepimizin kafasını fazlası ile karıştırmakta.Çeşidin ve fiyat aralığının bol olması insanın kafasında acaba alsam mı? işimi görür mü ? gibi soruları getirmekte. Bizde sizler için bu soruların netleşmesi anlamında bir kaç öneride bulunmak istedik.İşte akıllı telefon satın alma rehberi;

4 Maddede Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

İşletim Sistemi;

Akıllı telefon alırken işletim sistemi konusunda yapacağınız seçim hangi marka cihaz alacağınız konusunda en büyük adımlardan birini atmış olmanıza yardımcı olacak diyebiliriz.Çünkü ülkemizde en çok tercih edilen üç farklı işletim sistemi yer almakta.Bunlar Android, iOS ve Windows Phone yer almakta.

İşletim sistemini seçerken cihazınızı aldıktan sonra size sunmuş olduklarına dikkat etmeliyiz.Peki bu dikkat etmemiz gereken önemli unsurlar neler derseniz hemen üç madde de bunları sıralayalım;

  • İşletim sistemlerinin uygulama mağazasında ki çeşitlilik
  • Ne kadar sıklıkla güncelleme geldiği
  • Ve son olarak da işletim sisteminin sorunsuz bir şekilde yani stabil çalışması.

Evet sizlerde işletim sistemini seçerken yukarıda ki başlıklara dikkat ederek alacağınız cihazınızda beklentilerinizin üst seviyelerde olmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran Kalitesi & Ekran Boyutu;

İşletim sistemi konusunda kararınızı verdikten sonra önemli unsurlardan biride ekran kalitesi ve ekran boyutu.Eğer bir telefonun ekran teknolojisi ve kalitesi kötü olursa telefon teknik anlamda ne kadar iyi olursa olsun size yaşatacağı memnuniyet üst seviyelerde olmayacaktır.

Akıllı telefonlarda görüntü kalitesini belirleyecek bir çok unsur mevcut.Bu kriterlerden biraz bahsetmek gerekirse;

  • Piksel yoğunluğu ( IPP ) 
  • Çözünürlük ( 4K, 2K, 1080P )
  • Ekran teknolojisi ( Amoled, Led , ISP ) gibi etkenler ekran kalitesini belirlerken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmekte.

Ekran kalitesi hakkında bilgi verdikten sonra başlık içerisinde diğer bir madde olan ekran boyutu da önemli unsurlar arasında yerini almakta.Kimi kullanıcı büyük ekrana hükmetmek isterken kimisi de elinin ya da avucunun içinde tek eliyle kontrol edebileceği küçük ekran boyutu istemekte.Sizlerde akıllı telefon alırken bu kritere büyük ölçüde önem vermelisiniz.

İşlemci ve Ram;

Çoğumuzun bilgisayarlardan aşina olduğumuz işlemci ve Ram terimleri bilgisayarlar için ne kadar önemli ise aynı şekilde telefonlar için oldukça önemli. Çoğumuzun akıllı telefon kullanırken pek dikkat etmediği konulardan biri olan işlemci ve ram performansı kullanacağınız akıllı cihazın sorunsuz bir şekilde çalışması konusunda oldukça önemlidir.Akıllı telefon alırken minimum 2 GB Ram‘e sahip bir cihaz almanız cihazınızın performans konusunda sizleri oldukça memnun bırakacaktır.

Pil Ömrü;

Gün içerisinde elimizden hiç düşürmediğimiz ve her an kullandığımız akıllı telefonlarımızı seçerken en önemli unsurlardan biride şüphesiz ki pil ömrü.Eğer sizde telefonu hiç elinden düşürmeyenlerdenseniz akıllı telefon alırken pil ömrü uzun olan batarya kapasitesi yüksek olan bir telefondan yana tercihinizi kullanmalısınız.

Gün içerisinde telefon ile fazla vakit geçirerek bir günü kurtarmak isteyenlerdenseniz minimum 2600 mAh boyutunda ve bundan yüksek bir pil boyutuna sahip cihaz seçmelisiniz.Tabi şunu da unutmamak gerekiyor ki batarya boyutunu ne olursa olsun pil ömrünü gün içerisinde yetirmek tamamıyla kullanıcı ile bağlantılı bir konudur.

Evet sevgili dostlar 4 madde ile sınırlandırmış olduğumuz akıllı telefon satın alma rehberimiz de istenildiğinde bir çok konuya ya da içeriğe yer verilebilir ancak en önemli maddelerinin yer aldığı dört madde yukarıda ki gibidir.Sizlerde akıllı telefon alırken görsellikten çok işlev ve ne amaç ile kullanacağınıza karar verirseniz cihaza tonla para verdikten sonra hem memnun kalır hem de pişmanlık duymazsınız.

#beyinburda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir