Akıllı Telefonlar Olmadan Önce Biz Ne Yapıyorduk?

akilli-telefonlar-olmadan-once-biz-ne-yapiyorduk

İşten eve gelirken günün yorgunluğunu üzerimden atmak için açtığım radyo yayınında dikkatimi çeken bir konu oldu. Sizlerinde başlıktan anladığı üzere bende kendime akıllı telefonlar olmadan önce biz ne yapıyorduk sorusunu sordum ve bu konuda yazmam gerektiğini düşündüm. Haydi gelin ilgimi çeken bu konuya hep birlikte göz atalım.

İlk akıllı telefonunu lise yıllarında alan biri olarak ben bu soruyu radyo yayınında duyduğum andan beri kendime defalarca sordum? Gerçekten akıllı telefonlar olmadan önce biz ne yapardık? Nasıl vakit geçirir, sevdiklerimizle nasıl irtibata geçerdik? Ben 1991 doğumluyum. Çok eski zamanları bilemem ama kendi zamanım, çocukluğumdan sizlere biraz bahsedebilirim.

Bizim ilk cep telefonu ile tanışmamız ağabeyimin lise yıllarında aileden gizli kapaklı aldığı yılların eskitemediği Nokıa 3310‘du. Zamanın en popüler ve en sağlam telefonlarıyla ilk cep telefonuna merhaba dedim.Sonra ardından farklı telefonlar ile tanışma fırsatımız oldu ama ilkler tabi ki hiç bir zaman unutulmaz.

Peki bu hayatımıza giren akıllı telefonlar olmadan önce biz ne yapıyorduk?

Bu soruyu kendime ilk sorduğumda aklıma ilk okul çağlarımda evimizde kablolu telefon olmasına rağmen öğretmenin verdiği ödev ile birlikte biraz zorunlu olan mektup yazdığım dönem geldi. Öğretmenin verdiği uzaktaki akrabanıza mektup yazın ödevi ile ilk posta yoluyla haberleşme deneyimimi yaşadım. İnsan başlangıçta yazacak bir şeyler bulamıyor. Çünkü sorduğunuz sorunun cevabı hemen size gelmiyor. Yada anlattığınız bir durum karşısında hemen karşılık alamıyorsunuz. Buda yazmayı biraz zorlaştırdı o dönemler diyebilirim.

Onun yanı sıra telefonların yaygın olmadığı, ev telefonunu kullanmanın pahalı olduğu dönemlerde biz arkadaşlar ile ev telefonlarını üst üste çaldırarak konuşmadan haberleşir ona göre sokağa çıkar bilye, top, ok gibi oyunlar oynayarak vakit doldururduk. Gündüzleri herkes işinde gücünde olduğu için vakit geçerdi akşamları ise ailecek tek oda da toplanır büyüklerin izlediklerini izler çay ile birlikte filmler eşliğinde yatış vaktini getirirdik.

Okuldan verilen ödevler sayfa sayfa kara kaplı ansiklopediler içerisinden saatlerce araştırma sonucu bulunur tek tek kelimeler defterinize yazılır. Şimdiki gibi tek tık ile sayfalarca bilgiye ulaşılıp copy-paste ile print edilmezdi. Emek vardı, zahmet vardı. Kıyaslamak gerekirse akıllı telefonların az olduğu emek ve zahmetin bol olduğu dönemler benim için çok güzel dönemlerdi.

Şimdi tek tık ile her şeye ulaşabilmek evet çok büyük bir kolaylık ama arkadaşlık, dostluk bu gibi kavramlar artık eskisi gibi değil. Sizlerde bu soruyu kendinize sorarak blogunuz üzerinden kaleme alabilir ya da yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

7 Yorum

 • benım telefonu aldıgım yıllarda telefonla konusmuyoruk zaten cagrılasıyorduk ınternet yaygın degıldı o zamanları cok daha guzeldı aksama kadar sokakta tasoydu mahalle macıydı kavgaydı ne bılıyım sımdı hepsı telefonda kavgada macta oyunda tabı hayatımızı kolaylastıran bırcok yonu var ama keske teknolojı 90larda kalsaydı gıbıme gelıyor

  • Yorumun için teşekkür ederi. Mazi her zaman özlenir, Oyunlarından arkadaşlığa her şey eskiden güzeldi. Şimdi oyunlarda arkadaşlıklarda sanalda kaldı. Eskinin yerini ne yazık ki tutmuyor.

 • Elinize sağlık çok beğendim yazınızı. Bazı zamanlar bir anda çocukluğum gelir aklıma belki de çok özlediğimden bilmiyorum ama şu an yaşadığımız çağı sevmediğimi biliyorum. Akıllı telefonların üzerimizdeki etkisi ve geçmiş günlerin yansıması olarak iyi bir yazı hazırlamışsınız. Yarın yayınlanacak Blog ajandası haftalık blog gündemine yazınızı ekliyorum. Kolay gelsin.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. İyi dilekleriniz umarım her zaman karşılık bulur. Diğer içeriklerde de yorumunuzu görmek dileğiyle.

   Teşekkürler.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. İyi dilekleriniz umarım her zaman karşılık bulur. Diğer içeriklerde de yorumunuzu görmek dileğiyle.

   Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir