Akıllı Telefonlarda SAR Değeri Nasıl Bulunur?

akilli-telefonlarda-sar-degeri-nasil-bulunur

Satın alırken pek çok özelliğini araştırıp aldığımız bu akıllı telefonlarda hiç SAR değerini sorguladınız mı? İşte satın alırken öncelikle dikkat etmemiz gereken ama aklımıza gelmeyen bu önemli detay hakkında nasıl bilgi sahibi olabiliriz bu sorunun cevabını paylaşacağız. Haydi gelin ” akıllı telefonlarda SAR değeri nasıl bulunur? ” hep birlikte bakalım.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makale sonucu bu yazıyı sizlere hazırlama ihtiyacı hissettim. Çünkü bizler akıllı telefon satın alırken; kamerası, ekranı, teknik özellikleri vb gibi bir çok detaya dikkat ederken ne yazık ki sağlığımız için oldukça önemli olan bu kritere ( SAR değerine ) bakmıyor(-um)uz. Peki nedir bu SAR değeri, kullandığımız akıllı telefonda bu bilgiye nereden ulaşabiliriz yada alacağımız telefonumuzun değerini nasıl öğrenebiliriz? işte bugün sizlere bu soruların kısa kısa cevaplarını vermeye çalışacağım.

SAR ( Specific Absorption Rate ) Değeri Nedir?

Açılımı Specific Absorption Rate olan SAR akıllı telefonlarımızın vücudumuza yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir ve Türkçe karşılığı ” Özgül Soğurma Oranı ” olarak isimlendirilmektedir. ( Daha fazla bilgi ve teknik detay için Bkz.)

Akıllı Telefonlarımıza SAR ( Özgül Soğurma Oranı ) Nasıl Bulunur?

SAR ölçüm işlemleri teknik cihazlar tarafından yapıldığı için bu işlemi ne yazık ki üçüncü parti uygulamalar yardımıyla değil telefon üreticimizin paylaşmış olduğu uluslararası yönergelere uyum sağlayan değerler üzerinden bu bilgilere ulaşabileceğiz. Bu bilgilere ulaşmanın 3  farklı yöntemi bulunmakta. Dilerseniz onları da kısaca sizlere aktarayım;

  • Markanın Resmi Sitesinden;

Diyelim ki; yeni bir telefon almaya karar verdiniz ve istediğiniz özelliklere sahip X marka bir telefonu beğendiniz bu telefonun doğru veri kaynağı yani resmi sitesi üzerinden alacağınız akıllı telefonun SAR verilene ulaşabilirsiniz. Bu teknik detay genellikle üreticilerin web sitelerinin ” Destek ” bölümünde yer almakta olup ülke bazlı filtreleme yaptıktan sonra telefon markasını yazmanız halinde karşınıza çıkacaktır. Aşağıda bulunan görsel üzerinde LG’nin kendi sitesi üzerinden gerekli kategori ve modeli seçmeniz durumunda alacağınız telefonun SAR değerine ulaşabilirsiniz.

akilli-telefonlarda-sar-degeri-nasil-bulunur-lg
LG Marka Telefon ve Tabletlerin SAR Değerini Öğrenme
  • Telefonun Kullanım Kılavuzundan;

İkinci senaryomuz telefonu satın aldınız ve satın alma işlemini yaparken aklınıza araştırmak gelmedi. Böyle bir durumda; Satın aldığımız telefonlarımızın içerisinden çıkan ve telefonlar ile ilgili teknik ya da yasal bilgilerin yer aldığı kitapçık üzerinden bu bilgilere ulaşmamız mümkün. Aşağıda bulunan görselde General Mobile GM 9 Pro’nun kullanım kılavuzunda bulunan SAR ( Özgül Soğurma Oranı ) değerine ulaşabilirsiniz.

akilli-telefonlarda-sar-degeri-nasil-bulunur-gm-9-pro
General Mobile ( GM 9 Pro ) Kullanım Kılavuzu Örneği
  • Telefonun Ayarlar Menüsü;

Son olarak da ikinci el bir telefon satın aldığınızı varsayalım ve bu bilgiye ulaşmak istiyorsunuz. İşte o zaman yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan ” Ayarlar – Sistem Ayarları –  Cihaz Hakkında – Yasal Bilgi ” bu adımları izleyerek satın aldığınız telefonunuzun değerlerine ulaşabilirsiniz.

Sağlığımız için son derece önemli olan bu bilgiye satın alacağımız telefonun teknik özellikleri kadar önem vermeliyiz. Bu içerik umarım sizler için faydalı olmuş olur.

Bu yazı içeriğini beğendiyseniz paylaşmayı ve beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın!

6 Yorum

    • Abi yorumun için teşekkür ederim. Blog içeriği sana faydalı olduysa ne mutlu bana. Umarım bundan sonra ki süreçte telefonun teknik özelliklerine dikkat edildiği gibi bu konuda vatandaşlarımız tarafından önemsenir. Çünkü yüksek SAR değerine sahip cihazların vücudumuz üzerindeki etkisi oldukça olumsuz.

  • Bugüne kadar defalarca telefon aldim sattım ancak hic birinde tekbik ozelliklerine baktigim gibi SAR degerlerini kontrol etmedim. Bugun milat benim icin bundan sonraki surecte yeni bir telefon aldigimda belirtmis oldugun yontemler uzerinden SAR degerlerini kontrol edecegim.

    • Merhaba Yusuf Bey, umarım bu içerik sayesinde bundan sonraki telefon alımlarınızda da dikkatli olarak kontrol etmeniz gereken bir detayı sizlere aşılayabilmişimdir. Yorumunuz için teşekkür ederim.

  • Gizliliğe meraklı olanlar, eğer istersen, halkın kişisel dinleme alışkanlıklarını görmesini engelleyebileceğini bilmekle rahatlayacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir