Akıllı Telefonları Ne Amaçla Kullanıyoruz?

Ülkemizde akıllı telefonu ” arama ” haricinde ne amaçlı kullanıyoruz? Bu sorunun cevabını yeni nesil içerik platformu olan GZT’nin sosyal medya hesabında çok güzel özetlemişler. Bende sizler için bunu yazıya dökerek sizlerle paylaşmak istedim. Haydi gelin ülkemizde akıllı telefonlar ” arama ” dışında ne amaçla kullanıyor bu sorunun cevabını sizlere aktarayım…

Akıllı telefon bağımlılığımız üzerinde birden fazla içerik ürettiğimi blogumu takip ettiyseniz muhakkak okumuşsunuzdur. Bu durum beni rahatsız ettiği için sürekli bu konuda içerikler ürettiğim doğrudur. Eğer siz bu rahatsızlığım ile ilgili içeriklerimi daha önce okumadıysanız aşağıdan yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Türkiye akıllı telefon kullanımında Avrupa’nın en bağımlı ülkeleri arasında yerini almış durumda. Her on üç dakikada bir akıllı telefonunu kontrol eden Türkiye’deki kullanıcılar yatarken bile telefonlarını akıllarından çıkaramaz durumdalar. Hal böyle olunca akıllı telefonlarımız sadece görüşme için kullandığımız bir araç değil, her konuda bizi kendine bağlayan bir cihaz haline gelmiş durumda.

akilli-telefonlari-ne-amacla-kullaniyoruz-1
Türkiye’de akıllı telefonların ” görüşme ” dışında kullanım alanları

Hazırlanan raporlar ülkemizin ne kadar bağımlı olduğunu gösterirken GZT’nin hazırlamış olduğu bu veriler ise bizi kendine bağımlı etmeyi başarmış akıllı telefonlarımızı hangi amaçla kullandığımızı yüzdesel olarak gösteriyor. Ülkemizdeki telefon kullanıcılarının ( bağımlılarının ) %44’ü telefonlarını fotoğraf ve video çekmek, %38’i alarm kurmak, % 36’sı oyun oynamak , %25’i haber okuma, %23’ü hava durumu, %9’u not alma, %7’si randevu ve kitap/dergi okuma için kullanırken %5’lik kısım ise sağlık aktiviteleri için kullanmakta.

Bu blog içeriğini sizlere yazarken ben kendimi düşündüm ben haber okuma ve dergi okuma yüzdeleri içinde olduğumu hissettim. Peki ya siz hangi kategoride olduğunuzu düşündünüz?

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir