3 Adımda Android’de Gizliliğinizi Koruyun!

3 Adımda Android'de Gizliliğinizi Koruyun

Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmezleri arasında her geçen gün daha fazla yerini sağlamlaştırmakta.Hayatımızda ki yeri her geçen gün daha fazla önem arz eden akıllı telefonlarda ki veri güvenliğini sağlamak için neler yapıyoruz.İşte bugün sizlerle 3 adımda Android cihazınızda ki veri güvenliğini korumanın yolu hakkında bilgi paylaşacağım.

Akıllı telefonların her geçen gün gelişmesi ile birlikte her işimizi onlar üzerinden yürütür olduk. Bankacılıktan mesajlaşmaya, sosyal hesaplarımızdan şifrelerimize kadar bir çok işlemi akıllı telefonlar üzerinden yürütüyoruz.Peki bunca işlemi yaptığımız bu telefonlarda veri gizliliğini sağlamak için ne yapmalıyız? İşte bugün bu konuda sizlere 3 önemli noktadan bahsedeceğim.

Android’de Veri Gizliliğini Korumanın 3 Yolu!

  • Yedekleme Özelliğini Kaldırın;

Android cihazınızda yer alan yedekleme özelliği cihaz üzerinde yaptığınız tüm ayarlarınızı, uygulama tercihlerinizi ve şifrelerinizi cihaz üzerinde kurulum yaparken kullandığınız mail adresinizle senkronize edilerek yedekleme işlemi sağlanıyor. Veri güvenliği ve cihazınızda ki tüm işlemlerin sadece size özel olması ve yedeklenmesini istemiyorsanız Android‘in bu özelliğini kapatmalısınız. Yedekleme özelliğini kapatmak için yapmanız gereken;

Ayarlar Kişiselleştir  Yedekle ve Sıfırla adımlarını izleyerek cihazının yedekleme özelliğini kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.

  • Telefonunuzu Şifreleyin ” Özel Mod ” ;

Özel mod olarak da tabir edilen bu özellik ile cihazınızı kaybettiğiniz ya da başka birilerinin eline geçtiğinde cihaz içerisinde bulunan şifreleriniz, mesajlarınız ya da multimedya içeriklerinizin kimseler tarafından ulaşılamaması adına akıllı telefonunuzu güvence altına alabilirsiniz.Bu şekilde cihazınız ile ilgili bir tehlike anında cihazının şifresi girilmeden şifrelediğiniz verilere ulaşılmasına izin vermemiş olacaksınız.Telefonunuzu şifrelemek için yapmanız gereken;

AyarlarGüvenlikCihaz ( Aygıt ) Şifreleme adımlarını izleyerek cihazınızda ki verilere istemediğiniz kişiler tarafından ulaşılmasına engel olabilirsiniz.

  • Uygulamalar ;

En önemli maddelerden biri ve son maddeye gelmiş bulunuyoruz. Önemli dedim çünkü cihazınıza yüklemiş olduğunuz oyunlar ya da uygulamalar yükleme esnasında sizden bir çok izin istenmekte. Uygulamayı cihazınıza yükleme esnasında verdiğiniz izinlerin gerçekten uygulama için gerekli olup olmadığını düşünmeniz gerekmektedir. Son olarak da uygulama yükleme işlemi yaparken özellikle kullandığınız cihazın uygulama mağazası üzerinden indirmeniz diğer sitelere göre bir nebze daha güvenli olacaktır.

Bizce 3 adımda cihazınızı bu yöntemlere dikkat ederek koruyabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki; bir çok cihazınızı koruma yöntemleri mevcut hepinizin bildiği şeyleri sizlere söylemek yerine az kişinin bildiği ve dikkat edildiğinde cihazınızın gizliliğini koruma konusunda faydalı olacak özellikleri sizlere ulaştırmış bulunuyoruz.

Bir sonraki ipucunda görüşmek dileğiyle bizleri takip etmeyi unutmayın!

#beyinburda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir