Asgari Ücret ile Geçinmeyi Kolay Hale Getirme Rehberi

asgari-ucret-ile-gecinmeyi-kolay-hale-getirme-rehberi-1

Asgari ücretin 1404 TL olduğu ülkemiz koşullarında geçinmek her ne kadar zor olarak görünse de bazı konulara dikkat ettiğinizde rahatlıkla geçiminizi sağlayabilirsiniz. Unutmayınız ki ülkemiz koşullarında asgari ücret ile ailesini geçindiren bir çok insan mevcut. Peki asgari ücretle geçinmeyi kolay hale getirmek için ne yapmalıyız.Gelin hep birlikte rehberimize göz atalım…

Kafanızda küçük bir hesap yaptığınızda asgari ücret ile ev geçindirmek mümkün gözükmüyor değil mi? Bence de öyle.Ancak unutmamak gerekir asgari ücret ile çocuklu bir aileyi geçindiren aramızda bir çok birey mevcuttur.

Peki onlar bu işi nasıl başarıyor?İşte asgari ücret ile geçinme rehberi  

Tasarrufu Elden Bırakmayın;

Tasarruf dedim ama aklınıza para biriktirmek gibi bir düşünce gelmesin sakın.Evde gereksiz yere yanan bir lambayı söndürmek sizin için bir tasarruf olacaktır.Yada musluğu açtığınızda suyu gereksiz yere haddinden fazla açmak yerine az açarak işinizi halletmeniz sizin ay sonunda kontrolü sizden olan faturalar ile karşı karşıya gelmenize yardımcı olacak ve bütçenizden kolay bir şekilde tasarruf etmiş olacaksınız.

asgari-ucretle-gecinmeyi-kolay-hale-getirme-rehberi-1

Kısaca örneklemek gerekirse; 2001 krizinin olduğu zamanlar babam memur olduğu halde annem evin ihtiyaçlarını minimum seviyede tutmak ve babamı zora sokmamak için evde gereksiz yere yanan tüm lambaları kontrol altına almış ve evde temizlik yapılacağı zaman şebeke suyu yerine evin önünde bulunan tulumbadan su taşıyarak evin temizliğini yapardı.O zamanlar neden böyle yaptığını anlamazdım hatta kendini yoruyor diye kızardım ama şimdi anlıyorum ki tasarruf ve aileye destek olmak için gerekliymiş.

Paranızı İyi Yönetin;

asgari-ucretle-gecinmeyi-kolay-hale-getirme-rehberi-3

Asgari ücretle ay sonunu sıkışmadan getirebilmek için dikkat etmeniz gereken noktaların başında kazancınızı yani paranızı iyi yönetmeniz gerekiyor.Gereksiz savurganlıklardan uzak durarak kazancınız üzerinde küçük notlar hesaplamalar yaparak paranın kontrollünün sizde olması rahat bir ay geçirmenize yardımcı olacaktır.

Borçlarınızı Kontrol Altına Alın;

Borç yiğidin kamçısıdır.Evet ama kontrol altına almadığınız borçlarınız sizin felaketiniz ve hatta mutsuz bir yuvaya sebep olabilir. O yüzden harcamalarınızı ve ihtiyaç analizinizi doğru bir şekilde yaparak borçlarınızı bir an önce kapatarak ay sonuna rahatlıkla kavuşabilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var; borç ile borç kapatmanız gibi bir alışkanlığınız varsa ondan kurtulmanız sizin için iyi olacaktır.Unutmayınız ki taşıma suyla değirmen dönmez. Ay sonunu getiremediniz diye diğer kredi kartından çekip başka bir kredi kartına yatırmak yerine kullanmış olduğunuz kredi kartı kuruluşunu arayarak borcunuzu taksitlendirebilir ya da erteleme yollarını tercih etmeniz sizin avantajınız olacaktır.

Her Ay Yeni Bir Şey Alma Zorunluluğunda Hissetmeyin;

Eminim ki hepimizin dolabında yeni olduğu halde bir kere bile giymediği minimum 3 tane kıyafeti ya da tişörtü vardır.İşte böyle gereksiz ve anlamsız yere yapılan alışverişler sizin bütçenizi sarmaya yeterde artar.Onun için her ay yeni almak yerine dolabınızda ki elbiseleri değerlendirmeyi tercih etmelisiniz.Kendinizi elalem ne der gibi kavramlarla kandırmayın bırakın ya da kendimi öyle mutlu ediyorum gibi düşüncelerden uzak durun.Ay sonunu getiremediğiniz bir ayda bunların size hiç bir faydası olmaz.

İndirimleri Takip Edin, Fırsatları Kaçırmayın;

asgari-ucretle-gecinmeyi-kolay-hale-getirme-rehberi-5

Asgari ücret ile geçinmenin diğer en önemli konuların başında indirimler ve fırsatları takip etmenin geldiğini belirtebilirim.Özellikle kuru gıda ya da elbise gibi ürünler alırken marketlerin yada firmaların düzenlemiş olduğu indirim çeklerini yada fırsatları takip edebilir ve buralardan kazanacağınız tasarruf ile bütçenizi koruyabilirsiniz.

Sonuç : Aylı kazancınızı akıllı bir şekilde yöneterek ay sonu ne nasıl gelecek gibi düşüncelerden kurtulabilir ve ailenizle mutlu, huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Neden Birikim Yapmalıyız? İşte 3 Neden!

Birikim için Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın

Kişisel Bütçe Takibi Yapabileceğiniz 3 Uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir