Beyaz Perdede Esintilerini Bulabileceğiniz 5 Kitap

beyaz-perdede-esintilerine-ulasabileceginiz-5-kitap

Kitaptan uyarlanmış filmler, kitabı gölgesinde bırakarak adından oldukça söz ettirmeyi başarmış ve kitabında namı film ünlendikten sonra duyulmuş beyaz perdede esintilerine ulaşabileceğimiz 5 kitabı sizler için sıraladık.

Beyaz perdeye uyarlanan kitaplar bazen hayal kırıklığı yaratırken, bazende kendinden başarıyla söz ettirerek kendisini defalarca seyrettirmeyi başarmış ve kitabın da ünlenmesine destek olmuştur.İşte bizde bugün izlerken keyif aldığımız ve defalarca izlememize rağmen sıkılmadığımız beyaz perdede esintilerine ulaşabileceğimiz 5 kitabı sıraladık.

Selvi Boylum Al Yazmalım – Cengiz Aytmatov

beyaz-perdeye-uyarlanmıs-5-kitap

Cengiz Aytmatov tarafından 1970 yılında yayınlanan kitap, 1977 yılında Atıf Yılmaz‘ın yönettiği başrollerinde de Kadir İnanır ve Türkân Şoray‘ın oynadığı film Türk sinemasının baş yapıtlarından biridir.Yazarın eserinde de konu olan aşk hikayesi filmde de başarı ile işlenmiş izleyenler tarafından beğeni toplamıştır.

Ayşecik

beyaz-perdeye-uyarlanmıs-5-kitap-1

1960 yılında Kemalettin Tuğcu‘nun eserinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Memduh Ün üstlenmiştir.Zeynep Değirmencioğlu‘nun çıkış yaptığı film dram türünde olup kendinden oldukça fazla söz ettirmeyi başarmış ve izlerken insanları duygulandırmıştır.

Hababam Sınıfı

beyaz-perdeye-uyarlanmıs-5-kitap-2

Haftanın iki gün televizyonda denk geldiğimizde kaçırmadığımız ve hatta her sahnesini ezberlememize rağmen izlerken keyif aldığımız hiç sıkılmadığımız film Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.  1962 yılında yazılan Hababam sınıfı 1957 yılında kitaplaştırılmıştır.Kemal Sunal, Tarık Akan, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Münir Özkul  gibi usta oyuncuların yer aldığı film Ertem Eğilmez‘in yönetmenliğinde 1975 yılında gösterime girmiştir.

Vurun Kahpeye

beyaz-perdeye-uyarlanmıs-5-kitap-3

Halide Edip Adıvar’ın tarafından kaleme alınan eser 1962 yılında yayınlandı.Milli mücadele dönenimde idealleri ve hedefleri doğrultusunda öğrencilere gelecek olmaya hedefleyen Aliye isimli bir öğretmenin tayin olarak gittiği kasabada, kasabalı tarafından atılan bir iftira sonucu linç edilen öğretmenin hayatını anlatan eser Ömer Lütfi Akad‘ın yönetmenliğinde 1949 yılında beyaz perdede yerini aldı.

Susuz Yaz

beyaz-perdeye-uyarlanmıs-5-kitap-4

Bir çoğu gerçek hikayeden oluşan Susuz Yaz isimli eser Necati Cumalı’nın bir öykü kitabıdır.Hülya Koçyiğit, Erol Taş, Ulvi Doğan gibi oyuncuların rol aldığı film Berlin Film Festivalinde Altın Ayı ödülü almış ve Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.Metin Erksan yönetmenliğini yaptığı film Ege’nin köyünde susuzluk çeken halkın yaşadığı zorlukları ele almıştır.

Sizin tercihiniz okumaktan yanı mı?, izlemekten yana mı? Sizde fikirlerinizi yorum olarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir