Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasında Fark Var Mı?

beyaz-ve-kahverengi-yumurta-arasinda-fark-var-mi

İnstagram üzerinde yayınlanan köy kahvaltı postlarının vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yerini almış kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta iki farklı renk seçeneği ile biz tüketicileri karşılamakta. Peki sizce beyaz ve kahverengi yumurta arasında fark var mı? İşte sizlere bugün bu sorunun cevabını veriyoruz.

Kolesterolü yükselteceği gibi çeşitli sebeplerden yıllardır uzak durmamız istenilen yumurta, sabah kahvaltılarının yanı sıra ara öğünlerde de oldukça sağlıklı ve bol proteinli bir besin kaynağı. Market reyonlarında iki farklı renkte yumurtanın yan yana yer alması insan kafasında ister istemez birbirleri arasında fark olup olmadığı düşüncesini oluşturmuştur.

beyaz-ve-kahverengi-yumurta-arasinda-fark-var-mi-1
Beyaz ve Kahverengi yumurtalar arasında lezzet farkı var mı?

Beyaz ve kahverengi yumurtalar üzerinde yapılan araştırma sonucu, iki renk seçeneği ile marketlerde satışa sunulmuş yumurtalar arasında herhangi bir fark olmadığı ve besin değeri, lezzet ve pişirme karakteristikleri bakımından aynı özelliklere sahip oldukları ortaya çıkmıştır.

Yumurtanın kabuğunun beyaz yada kahverengi olması içeriğinin besin değerini üzerinde herhangi bir fark oluşturmayıp sadece kabuk kalınlığını etkiler. Beyaz kabuğa sahip yumurtalar, ince kabuklu bir yapıya sahip olduğundan endüstriyel alanda tercih edilirken kahverengi olan yumurtalar biraz daha kalın oldukları için ev ortamlarında tercih edilmektedir.

12 Yorum

    • İkisi tavuklardan çıkıyormuş, sadece tavukların genlerinden kaynaklı renk farklılıkları oluşuyor. Onun haricinde yumurtanın içinde bulunan besin değeri, lezzet ve pişirme karakteristikleri bakımından aynı özelliklere sahip. 🙂

  • Merhaba; İlginç bir konuyu ele almışınız. Ancak bu konu ile ilgili bir sorum olacak bilginiz var ise paylaşmanızı isterim. Renkler fark etmeksizin ikisi de aynı özellikleri taşımakta iken neden ürünleri farklı paketler içinde satışa sunuyorlar bilginiz var mı? Teşekkürler.

    • Merhaba, ürünler aynı karakteristik ozelliklerine sahip olmasına rağmen farklı paketlerde satılmasının sebebi bildiğim kadarıyla rekabet için yapılmakta olan bir strateji.

  • Oldukca garip bir durum bende aynı şekilde kahverengi olanlari tavuktan beya z olanlar ise fabrika uretimi olduğunu dusunur her markete gittigimde kahve rengi olanlardan alirdim

    • Normal bir durum çoğu tüketici gibi bu konu hakkında bende yazı içeriği hazırlamadan önce bu şekilde düşünüyordum ancak içeriği hazırlamak adına yaptığım araştırma sonucu öğrendim ki iki renk arasında hiç bir fark yokmuş.

  • Sitenizi yeni fark ettim…İnsana davet sitesine de beklerim, blog ailesi olarak daha çok geniş kitlelere yayılmak bizim elimizde…Selam ve Dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir