Bilgisayarınız Kablosuz Modem Gibi Çalışsın

Bilgisayarınız-Kablosuz-Modem-Gibi-Çalışsın

Windows işletim sistemi yüklü olan bilgisayarınızı herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymadan bünyesinde bulunan interneti diğer cihazlarınıza dağıtarak bilgisayarınızı kablosuz modem olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ben yeni öğrendim ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Haydi gelin hep birlikte bu nasıl oluyor bir göz atalım.

Evinde interneti olmayan ve yan komşunun evinde bulunan interneti kısıtlı imkanlarla kullanarak sosyal ortamlarda varlığını sürdüren biriyim. Geçtiğimiz günlerde internet üzerinde dolaşırken karşılaştığım bir video Windows bilgisayarımızı herhangi bir uygulama yada eklentiye ihtiyaç duymaksızın bünyesinde bulunan interneti dağıtma özelliğinin olduğunu bilmek beni sevindirdi. Bende bu yeni öğrendiğim bilgiyi sizlere aktarmak ve bilmeyenler için bu konuda fikir sahibi olmaları, ihtiyaç halinde kullanmasına yardımcı olmak için hazırladım. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan bunu nasıl yapacağımıza geçelim.

Öncelikle bu özelliği aktifleştirmek için komut penceresini kullanmamız gerekiyor. Peki buna nasıl ulaşacağız? Kısa yolunu sizlerle paylaşmam gerekirse Windows tuşu + x’e bastığınızda karşınıza gelecek olan sol alt tarafta ekranda komut istemi yöneticisi ( Wİndows PowerShell ( Yönetici ) ) olana tıklayarak sayfamızı açıyoruz.

Bilgisayarınız-Kablosuz-Modem-Gibi-Çalışsın-1

Karşınıza gelecek ekran hepimizin bildiği cmd ekranı ancak bu ekranı bu sefer yönetici olarak kullanacağız ve bilgisayarımızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini sorgulayarak başlayacağız. Bu işlemi yapabilmek için yukarıda ki adım üzerinden Wİndows PowerShell ( Yönetici ) adımı ile cmd yönetici ekranını açarak aşağıdaki kodları yazarak sorgulamamızı yapıyoruz.

” netsh wlan show drivers ”  aşağıdaki gibi yazıyoruz.

Bilgisayarınız-Kablosuz-Modem-Gibi-Çalışsın-2

Eğer yukarıda ki kodu yazdığınızda cmd yönetici ekranında gelen kodlarda altı çizgili olanlar gibiyse kullanmakta olduğunuz Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız bu özelliği desteklediğini göstermektedir. Şimdi ise yapmanız gereken aşağıdaki kod ile birlikte oluşturacağımız sanal ağın adını ve şifresini belirlemek olacaktır.

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=tusbeyinlinet_wifi key=tusbeyinlint

Bilgisayarınız-Kablosuz-Modem-Gibi-Çalışsın-3

Bu aşama ile birlikte belirlemiş olduğunuz ağ adı ve şifre sanal ağınızı oluşturduğunuza dair size bilgilendirme yapmakta. Son olarak yapmamız gereken kullanıcı adını ve şifresini belirlediğimiz sanal ağımızı kullanıma açmak. Bunun içinde;

netsh wlan start hostednetwork

Yukarıda ki kodu komut işlemcinize yazdığınızda ve bu işlemi gerçekleştirdiğinizde artık kullandığınız telefon veya tabletinizde oluşturmuş olduğunuz sanal ağınız kullanıma hazır durumda. Kullanıma hazır olan bu sanal ağı kapatmak içinse;

netsh wlan stop hostednetwork

Son olarak da oluşturmuş olduğunuz sanal ağınızı durdurmak istediğinizde ya da kapatmak istediğinizde paylaşmış olduğum son kodu yönetici komut istemcisine yazarak sanal ağınızı durdurabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir