Blog Nasıl Açılır?

blog-nasil-acilir

Uzun süredir blog yazan bir blogger olarak bugün ki yazımda siz değerli dostlara bir blog açmak için ne yapmamız gerektiği hakkında bilgi paylaşmaya çalışacağım.İşte blog nasıl açılır detaylar burada…

Son zamanların en popüler akımlarından biri olan ” blogger‘lık ” çoğu internet takipçisinin yapmak istediği meslek arasında yerini almış durumda.Ben geçtiğimiz günlerde yazdığım ” Başarılı bir blogger olmak için yapmanız gerekenler ” isimli yazımı yazdıktan sonra site trafiğinin artması ve gerçekten bir çok kişinin bu konuda istekli olması sebebi ile bu işi nasıl yapacağımız hakkında yazmaya karar verdim. Peki bu blog‘u nasıl açabiliriz.

Blog Nasıl Açılır, Nereden Başlamalıyız?

blog-nasil-acilir-2Blog açmaya karar verdiniz ve nereden başlamanız gerektiği hakkında pek fikriniz yok. İşte bugün sizlerle nasıl bir blog oluşturabileceğimiz konusunda yardımcı olacak bir içerik olması dileğiyle diyerek başlayalım hemen.

Öncelikle blog açmak istediğiniz platformu belirlememiz gerekmekte. Bu platformlar ücretsizde olabilir ya da ücrette ödeyebilirsiniz.Ancak ilk blog’unuz olacaksa mümkün olduğunca ücretsiz platformlardan faydalanmanız sizin için faydalı olacaktır.” Peki bu platformlar nelerdir? dediğinizi duyar gibiyim. İşte blog açabileceğiniz platformlar…

  • Blogger ( .com )
  • WordPress ( .com )
  • Medium ( .com )
  • Tumblr ( .com )

Evet sevgili dostlar sizler için ülkemizde en çok tercih edilen blog servisleri sizler için sıraladık peki bu servislerin hangisini kullanmanız sizin için daha iyi olur.

  • Blogger ( .com )

Google‘ın ücretsiz blog oluşturma sevisi olan ” Blogger.com ” ülkemizde blogger‘lar tarafından tercih edilenler arasında yer almakta. Google’ın blogger’lar için sunmuş olduğu bu servis ile ücretsiz ve kolay bir şekilde blog’unuzu açabilir ve içeriklerini kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Ayrıca blog’unuz istediğiniz seviyeye ulaştığı zaman isterseniz istediğiniz .com, .net yada farklı bir uzantıya sahip alan adı alarak blog’unuzu yönlendirebilirsiniz.Son olarak da Google’ın kazanç modeli olan Adsense‘yi blog’unuz ile entegre ederek blog’unuz üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Blogger.com üzerinden blog açmak için burayı ziyaret etmeniz yeterlidir.

  • WordPress ( .com )

Tus Kadar Beyin‘inde tercih ettiği ücretsiz blog açma imkanı sunan WordPress.com tıpkı Blogger.com gibi ülkemizde blogger‘lar tarafından en çok tercih edilen ikinci platform diyebiliriz. Hatta sadece blog sahipleri değil diğer içerik üreticilerde wordpress.com’u tercih edilenler arasında.

Kolay kullanım arayüzü ve bolca tema imkanı ayrıca takıldığınız noktalarda Google üzerinden probleminize yetişecek yardım severlere ulaşma imkanınız yüksektir.

  • Medium ( .com ) & Tumblr ( .com )

Ücretsiz blog servislerinden olan Medium ve Tumblr yukarıdaki iki platformdan biraz farklı diyebiliriz. Neden derseniz içerik üreticilerinden ziyade resim, gıf ve video içerik üreticileri için popüler olan iki blog’tur.

Beyin’den Name;

Tus Kadar Beyin olarak bizce kaliteli ve başarı bir blog oluşturmak için kullanmanız gereken platform WordPress ya da Blogger olmalı. Neden derseniz hem kullanım kolaylığı hemde ülkemiz de en çok tercih edilen iki büyük platformdur. Her konuda kolay ve başarılı içeriklere ulaşabilirsiniz.”

Blog Tasarımı Nasıl Olmalı ?

blog-nasil-acilir-3

Blog‘unuzu hangi bir platform üzerinde açacağınız konusunda karar verdiniz. Ve sıra geldi nasıl bir tasarım olması gerektiğine.

Öncelikle blog’u açayım tasarımı kısmını sonra hallederim ” dediğinizi duyar gibiyim ancak bu pek de mantıklı olan bir yöntem değil. Neden derseniz. Blog açmak disiplinli bir iştir yani düzenli tertipli ve adım adım ilerleyerek başarılı bir blogger olabilirsiniz.

Bu yüzden de tasarımınızın oldukça sade, temiz ve kolay gözü yormayan reklamlarla tıka basa doldurulmamış olması gerekmektedir.Siz ne kadar sade ve okunaklı bir tema seçerseniz sitenizde oldukça başarılı ve takipçileriniz tarafından ilgi çekici olur.

Evet sevgili dostlar…

Sizlerde bu iki adım ve platformlar üzerinden kolay bir şekilde blog’unuzu oluşturabilir ve istediğiniz kategoride içerikleri üretebilirsiniz.

Başarılı bir blogger olmak içinse yapmanız gereken adımların yer aldığı yazımızı yukarıda belirtmiştim eğer gözünüzden kaçtıysa buradan okuyabilirsiniz.

Bir sonraki içerik gelene kadar sevgili dostlar #beyinburda takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir