Blog Yazmanın 5 Faydası…

blog-yazmanin-5-faydasi-1

Farklı isimler altında uzun süredir blog yazarlığı yapan biri olarak blog yazmanın insana kattığı bir kaç önemli noktaya değinmek istedim bugün ki yazımda.

Bu konu ile bağlantısı olmayan ya da bilgi sahibi olmayanlar için gereksiz ve zaman kaybı olarak görülse de blog yazmak, aslında bloggerlar için vazgeçilemeyecek olmazsa olmazlar arasında başta gelmekte.

İnternet üzerinde arama yaptığımda bu konuda farklı isimler altında bloggerların blog yazarak kazandıklarını sıraladığı bir çok içerik mevcut dilerseniz onlara da buradan bakabilirsiniz. Bkz.

Gelelim benim kazandıklarıma…

Yıllardır farklı isimlerde blog yazıp son bir yıl 5 aydır tek bir çatı altında topladığım TusBeyinli.Net üzerinden blog yazan biri olarak blog yazarlığının bana kattığı paha biçilmez 5 faydaya.

  • İki kelimeyi bir araya getirebilme;

İki kelimeyi bir araya getirebilme

Yazmaya ilk başladığım zamanları şöyle bir düşündüğümde iki kelimeyi bir araya getirmekte zorlanır ve cümleye nasıl başlayacağım hakkında en ufak bir fikrim olmamak ile birlikte saatlerce cümle kurmak için düşünürdüm.Ancak blog yazarlığı ile birlikte gelen yazma yetkinliği iki kelimeyi bir araya getirebilecek konuma gelmiş olmam blog yazarlığının bana kattığı en büyük etkenlerin başında gelmekte diyebilirim.

  • Araştırma ruhu ve yeni bilgiler;

Araştırma ruhu ve yeni bilgiler

Bir konu hakkında yazabilmek için için yazmadan önce o konu hakkında enine boyuna araştırmak ve ardından edindiğin ve topladığın bilgileri analiz ederek yazmak gerekir.Aksi takdirde sadece yazmak için yazılmış ya da oluşturulmuş olan bir içerik ne okuyucuya bir bilgi kazandırır ne de yazana.

İşte bu yüzden içerik üretmeden önce sürekli araştırma yapıp yeni bilgiler öğrendiğim için blog yazmak bana hem araştırma ruhu edinmemde hemde araştırdığım bilgileri okuyuculara aktarmamı sağlarken yeni bilgiler öğrenmem konusunda fayda sağlayan başlıklar altında ikinci sırada yerini aldı.

  • Vazgeçilmez bir hobi ve stres azaltma etkeni;

hobi

Blog yazarlığı ile birlikte benim için can sıkıntısı ya da yapacak bir şey yok gibi söylentilerin son bulduğu ve bu söylentilerden kurtulduğum en büyük hobimdir diyebilirim. Çünkü blog için içerik üretmek bana heyecan ve mutluluk vermekte. Bu iş ile uğraşırken keyif alıyorum ve eğer üzerinde günün yorgunluğu ve stresi var ise onların hiçbirinden eser kalmıyor.

  • Sosyal Çevre;

sosyal-çevre

Blog yazmanın kazandırdıkları arasında önemli bir konu olan sosyal çevre ürettiğiniz içeriklerin okunmasını ve okuyucularınızın içeriğiniz hakkında yorum yapmasını sağlayarak kendi takipçi kitlenizi oluşturmanız konusunda size destek olacaktır.

Aynı zamanda siz gibi diğer blog yazarları ile iletişim halinde olmanızı sağlayarak herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda sizlere destek olunacaktır.

  • Kazanç elde etme;

kazanç elde etme

Yazmaya başlarken pek düşünmediğin ancak ilerleyen süreçlerde kendiliğinden gelen ve blogun gereksinimlerini karşıladıktan sonra blog için içerik üretirken yanında çay içebileceğiniz kadar bir kazanç elde edebilmek yazmanın kazandırdığı güzel noktalardan bir diğeri diyebilirim.

Özellikle değinmek istediğim bir husus var blog yazarlığına sadece kazanç elde etmek için yapma düşünceniz varsa bunu yapmayın derim. Blog yazmak istekli olmanız gereken bir iştir. Emek, sabır ve zaman ister. Eğer sadece kazanç için bu işi yaparsanız hüsrana uğrayabilirsiniz.

Blog yazarlığının bana kattıklarını sizler için sıraladım. Sizde eğer bir blogger olmak ve kendinizi geliştirmek isterseniz buradaki yazılarıma göz atarak başlayabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir