Blogunuza Facebook Reklamlarıyla Daha Fazla Ziyaretçi Çekin!

blogunuza-facebook-reklamlariyla-daha-fazla-ziyaretci-cekin

Bir bloggerı en mutlu eden şüphesiz ki saatlerini harcayarak hazırladığı içeriklerinin ziyaretçiler tarafından okunarak beğeni almasıdır. Peki yeni oluşturduğunuz bir içeriği nasıl daha fazla okuyucu ile buluşturabiliriz? Tabi ki bu sorunun cevabı sosyal medya hesapları ve bunlar üzerinden vereceğiniz küçük bütçeli reklamlar. Haydi gelin blogunuzun daha fazla ziyaret alması için facebook reklamlarından nasıl faydalanabiliriz bugün bu konuyu ele alalım.

Sosyal medya günümüzde her yaştan kullanıcının en çok vakit geçirdiği mecraların başında gelmekte. Bu kadar çok kullanıcının saatlerini harcadığı bu mecralar üzerinden sizde küçük bütçeler ile doğru hedef kitlesine ulaşarak hazırladığınız içeriklerinize bu kanallar üzerinden ziyaretçi çekebilirsiniz. Bugün bunu en çok kullanılan iki mecra olan facebook ve instagram reklamları ile nasıl yapacağımız üzerine konuşacağız. Haydi gelin başlayalım…

  • Reklam Paneline Giriş

İlk olarak Facebook sayfamız üzerinden ” Reklamları Yönet ” sekmesi adımından reklam paneline giriş yapıyoruz.

facebook-reklamları-yönet

  • Reklam Oluştur

Reklamları yönet sekmesinden giriş yaptığımızda artık karşımıza hali hazırda oluşturduğumuz reklamları yönetebileceğimiz ya da yeni içeriklerimiz için reklam oluşturabileceğimiz platform bizleri karşılıyor. Eğer ilk defa reklam oluşturuyorsak buradan ” + Oluştur ” butonuna basarak blog içeriklerimiz için ilk reklamımızı oluşturabiliriz.

facebook-reklam-oluştur

  • Reklam Türünü Seçme

Reklam oluştur butonuna ile beraber açılan sayfada karşımıza ” Pazarlama amacınız nedir? ” sorusu geliyor. Burada bizim amacımız ürettiğimiz içeriklere trafik çekmek olduğu için ” Trafik ” adımını seçerek ilerleyip sonrasında kampanya adını oluşturuyoruz.

facebook-reklam-olusturma-1

  • Hedef Kitleyi Belirleme

Facebook kullanıcılarının 76 farklı parametrede listelendirerek reklam verenlerin hedef kitlelerini daha kolay bir şekilde oluşturmaları için yardımcı oluyor. Sizde hazırlamış olduğunuz bloguzun konusuna göre hedef kitlenizi belirleyerek oluşturacağınız reklam kampanyanızın doğru kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin; Siz bir teknoloji blogu yazıyorsanız hedef kitlenizi oluştururken teknoloji, shiftdelete, webtekno, webrazzi gibi markaları takip eden hedef kitleyi oluşturabilirsiniz. Bu sayede içerikleriniz için oluşturduğunuz reklam kampanyası teknoloji takip edenlerin karşısına çıkacaktır.

facebook-reklam-olusturma-hedef-kitle

  • Reklam Alanlarını Düzenleme

İçerikleriniz için doğru hedef kitleyi belirlediniz. Sıra geldi belirlediğiniz hedef kitlenin oluşturduğunuz kampanyayı nerelerde göreceğini belirlemeye.Eğer siz bu adıma dokunmazsanız Facebook kendisi düzenleyerek reklamınızı istediği yerde gösteriyor. Ancak ben bunu pek tavsiye etmiyorum. Sizin seçtiğiniz yerlerde reklamınızın yayılanması daha sağlıklı olacaktır.

facebook-reklam-olusturma-reklam-alanları

  • Bütçe ve Plan

Büyük paralar harcayarak herkes içeriklerini birilerine duyurabilir. Önemli olan küçük bütçeler ile büyük başarılar elde etmekte. Bu yüzden bütçe planlamanızı doğru bir şekilde yaparak az paraya çok iş çıkartabilirsiniz.

facebook-reklam-olusturma-bütce-plan

  • Kimlik ve Format Belirleme

Artık son aşamalara gelmeye başladık. Bu aşamada yayınlayacağınız reklamın hangi format türünde yayınlamak istediğinizi size seçenek halinde sunuyor. Dilerseniz tek bir yazınızı ön plana çıkarabilir dilerseniz döngü adımından birden fazla bağlantınızı kullanıcının görmesini sağlayabilirsiniz.

facebook-reklam-olusturma-kimlik-ve-format-olusturma

  • Link ve Reklam Önizleme

Benim kampanyam döngü olduğu için Facebook benden kampanyada gözükecek görselleri seçmemi ve bu görseller için ilgi çekici bir başlık oluşturmamı ve sonrasında reklamı gören kullanıcının hangi adrese gideceğini belirleme mi istiyor. Gerekli adımları doldurduktan sonra yayına alacağınız reklamın nasıl görüneceğini size önceden gösteriyor.

facebook-reklam-olusturma-baglantılar

Evet artık oluşturduğunuz içeriklerin daha fazla okuyucuya ulaşması için ilk reklamınızı oluşturdunuz.Sizlerde bundan sonraki süreçlerde yukarıdaki adımları izleyerek blog içeriklerinize daha fazla okuyucu çekebilirsiniz.

Not: Son olarak belirtmek istediğim konu; ben bir sosyal medya uzmanı değilim sadece kendi tecrübelerim ve birikimlerim doğrultusunda bloguma nasıl trafik çektiğimi sizlere aktarmaya çalıştım ve bu yazı içeriğinden sizlerinde faydalanarak yeni açtığınız blogu ya da var olağan blogunuzu canlandırmanıza yardımcı olmak amaçlı hazırladım.

Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir