Borçsuz Yaşamak İçin Öneriler;

borçsuz-yaşamak

Gelmeyen ay sonları, bitmek tükenmek bilmeyen kredi ve kredi kartı borçları, ev giderleri gibi konular sizi de tükettiyse eğer borçsuz yaşamak için dikkat etmeniz gerekenleri ele aldığımız yazımızı okumalısınız.

Yediden yetmişe hepimiz borç içinde yaşıyoruz. Bu durum bazılarımız için sıradan bir durum gibi görünse de bazılarımıza bıkkınlık getirecek ve baş edilemeyecek bir hal almış durumda.Ay sonunu getirememekten yakınıyor ve borçlarınızı ödemekte güçlük çekiyorsanız borçsuz yaşamak için yapmanız gerekenleri kısaca sizler için özetledik.

Borçsuz Yaşamak İçin Öneriler;

Bütçe Planını İyi Yapın;

borçsuz-yaşamak-1

Borçsuz yaşamın en temel kurallarından biri gelir ve gider hesabınızı iyi yönetmekten geçtiğini sakın unutmayın!Bu yüzden aylık düzenli olarak hazırladığınız bütçe planı sizin nereye ne kadar borcunuzun kaldığını ve harcama önceliklerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu plan sizin borçlarınız hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olurken yeni ürünler alırken iki kere düşünmenize yardımcı olacaktır.Sizde düzgün bir bütçe planı ile borçsuz yaşamak için ilk adımı atabilirsiniz.

İpucu Asgari Ücret ile Geçinmeyi Kolay Hale Getirme Rehberi

Nakit Kullanmaya Ağırlık Verin;

borçsuz-yaşamak-2

İnsanoğlu doğası gereği cebinde nakit parası olmasına rağmen sanki kredi kartını hiç ödemeyecekmiş gibi en küçük harcamaları dahi kredi kartı üzerinden yapma alışkanlığı kazanmış.Oysa ki yaptığınız ufak harcamaları kredi kartı yerine nakit olarak cebinizden ödemeniz sizin ay sonunda beklenmedik ekstre ile karşılaşmamanıza yardımcı olurken borç durumunuzu da hafifletmenize büyük etken olacaktır.

İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin Harcamanızı Ona Göre Yapın;

borçsuz-yaşamak-3

Alışveriş yaparken yada yeni bir ürün alırken alacağınız ürüne gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını iyi düşünerek elinizi cebinize atmanız sizin borçsuz bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

İpucu :Birikim için Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın!

Kullanmadıklarınızı Değerlendirin;

borçsuz-yaşamak-4

Şüphesiz hepimizin evinde kullanmadığımız halen yeni gibi duran bir çok eşyalar mevcuttur.Sizde bu ürünlerinizi internet üzerinden satışa çıkararak ek kazançlar elde edebilir ve bütçenizin dışında gelirler elde ederek borçlarınızın bir kısmını kapatma konusunda bu gelirlerden faydalanabilirsiniz.

Ulaşım Tercihleriniz;

borçsuz-yaşamak-5

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız şüphesiz gün içerisinde hele ki yoğun iş saatlerinde trafik problemi yaşayan bireyler arasında sizde yerinizi alıyorsunuzdur. Eğer ulaşım için kendi aracınızı kullanıyor yada taksi kullanma alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızdan vazgeçerek toplu taşıma araçları kullanmanız sizin bütçeniz üzerinde tasarruf yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sizde borçsuz yaşamak için yukarıdaki kriterlere öncelik vererek borçlarınızı kontrol altına alarak daha refah bir yaşamın tadını çıkarabilir ve sevdiklerinizle mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Neden Birikim Yapmalıyız? İşte 3 Neden!

Kişisel Bütçe Takibi Yapabileceğiniz 3 Uygulama

2 Yorum

    • Borç yiğidin kamcisidir. Bana gelen tanıdığım borcum bitmedi deyirek sitemde bulunan musterilerime hep bunu soylerim. Ama dikkatli olursak azaltmak mumkun abi. Ben 5 yıldır bankaciyim aldığımız, yaptığımız çoğu şey zevk ve gösteriş için. Biraz bunlardan uzak durduğumuz da borcu azaltmama gibi bir durum soz konusu degil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir