Boş Vakitlerinizi Değerlendirmenin Yolları

bos-vakitlerinizi-degerlendirmenin-yollari

İş güç derken hepimizin gün içerisinde işten arta kalan bir çok vakti olmakta.Ancak bu vakitlerimizi çoğumuz etkin değerlendiremezken bazılarımız çeşitli aktiviteler ile değerlendirmeyi başarmakta.Eğer sizlerde boş vakitlerinizi dolu dolu geçsin isteyenlerdenseniz yazımıza bir göz atın.

Hepimizin geçim derdine düştüğü zamanlarda hayat tempomuz iş, ev ve aile üçgeni içerisinde kısıtlı kalmakta.Bazılarımız bu üçgenin dışına çıkarak kendilerine vakit ayırabilseler de çoğumuz standart bir yaşam sürmekte. Bu standartlaşmış durumun üzerine çıkarak hayatımızı daha yaşanabilir ve mutlu hale getirebilmek için boş vakitlerimizi iyi değerlendirmeyi bilmeliyiz.Peki bunun için neler yapabiliriz ?

Boş Vakitlerinizi Değerlendirmenin Yöntemleri;

Hobilerinize Zaman Ayırın;

Bir çoğumuzun belkide severek yaptığı bir hobisi olmazken belli bir kısım ise hobi diye adlandırdı ancak pek de yakınına uğramadığı etkinlikleri vardır. İşte sizi standartlaşmışlıktan kurtaracak ve boş vakitlerinizi değerlendirebilmenizi sağlayacak ilk aktivite.hobilerinize-zaman-ayirinEğer şuana kadar bir hobiniz yoksa kendinize güzel vakit geçirmenizi sağlayacak ve onunla ilgilenirken mutlu hissedeceğiniz bir hobi bulmanın tam zamanı. Peki bu hobiler neler olabilir;

  • Model araba & uçak
  • Yüzmek
  • Bisiklete binmek & Yürümek
  • Fotoğraf Çekmek
  • Sinema

Bunlar gibi bir çok kendinize hobi bulabilirsiniz.Ancak benim bir hobim var deyip ona vakit ayırmamazlık yapmayın.Siz ne kadar çok sevdiğiniz şeylere zaman ayırırsanız hem zamanı iyi değerlendirebilir hemde işi daha bir deşarj giderek iş hayatında mutlu olabilirsiniz.

Okumayı Deneyin!

Ülkemiz standartlarında çoğu insanın kitapla bağlantısı sadece okul dönemi ile sınırlı kalmakta.Buda hem okuduğumuzu anlamada hemde problem çözmede bizim ülke potansiyelinde son sıralarda yer almamızın başlıca etkenleri arasında yerini almakta. ( Bkz. )okumayi-deneyinHerkesin bir sevdiği alan ilgi duyduğu bir nokta vardır. Sizlerde okuma alışkanlığı edinmek için bu alanlardaki kitaplara yönelmelisiniz ya da internet çağında olduğumuz için sizin ilginizi çeken ve gerçekten size yön verecek olan blog tarzı içerikler sunan blogger‘lar keşfederek onları takip edip okuma alışkanlığınızı geliştirebilir ve boş zamanlarınız okuyarak yeni bir şeyler öğrenerek değerlendirebilirsiniz.

Oyun;

Her an yanımızdan ayırmadığımız ve hayatımızın artık bir parçası olan akıllı ürünler hep bizimle.İşte yanımızdan ayırmadığımız telefon, tablet yada bilgisayarımızı kendimizi geliştirmemizi sağlayacak oyunlar oynayarak boş vakitlerimizi dolu dolu geçirebiliriz.oyunTablet ya da telefonların yaygınlaşması ile birlikte artık çoğu geliştirici bu yönde çeşitli uygulamalar yayınlamakta.Sizlerde sizin vaktinizi harcamayacak ve size bir şeyler katacak oyunlar oynayarak kendinizi geliştirebilir, boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Peki bu oyunlar neler derseniz size bir örnek verebilirim. Online oynanabilen ve Facebook ile bağlantılı çalışan kelimelik oyunu sizin yeni kelimeler türetmenizi sağlayarak beyin fonksiyonlarınızın çalışmasına ve kelime dağarcığınızın gelişmesine imkan tanımakta.

Ailenize Zaman Ayırma;

Türkiye‘de kime sorsan ” ben aileme vakit ayırıyorum ” der. Ancak bir analiz ya da araştırma yapsan ailede ki ” bireyler ” bir birinin neyi sevdiğini ya da nelerden hoşlandığını bilmez. O yüzden sizlerde ailelerinize vakit ayırarak boş vakitlerinizi onlara ayırarak değerlendirebilirsiniz.ailenize-zaman-ayirmaPeki ” ailenize zaman ayırmak dediğin nedir? ” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklamaya çalışayım eğer evli biriyseniz eşiniz ile güzel bir vakit geçirebilirsiniz. bu güzel vakit ona küçük sürprizler yaparak onların mutlu olmasını sağlayabilir ve iş yorgunluğunu ya da stresini atmasını sağlayabilirsiniz.

Evli değil aileniz içerisinde sadece bir bireyseniz anneniz ya da babanızın halini hatırını sorabilir onlara sadece paraya ihtiyacınız olduğunda ziyaret etmek yerine gerçekten vakit ayırabilirsiniz.Unutmayın ki ” ailemiz bizim var oluşumuzdur. ”

Not : Bu örnekleri arttırabilirsiniz.

Evet sevgili dostlar;

Sizlerde yukarıda ki adımları takip ederek boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz.Bu sayede hem gün içerisinde zamanınızı daha etkin kullanmış olur hemde iş yoğunluğundan kendinizi sıyırarak günün tüm stresini atabilirsiniz.

Son olarak da sizlerin eklemek istedikleri bir konu var ise yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir sonraki yazı gelene kadar #beyinburda takip etmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir