Çağımızın En Büyük Tehlikesi: İnternet Dolandırıcıları!

cagimizin-en-buyuk-tehlikesi-internet-dolandiricilari

Teknoloji sürekli gelişmekte. Bu durum işlerimizi kolaylaştırırken bazende bir anlık dalgınlıkla tüm birikimlerimizi kaybetmemize sebep olabiliyor. Bizde çağımızın en büyük tehlikesi internet dolandırıcılarının ağlarına takılmamanız adına en yaygın 3 yöntemi paylaşacağız.

Başıma gelmez demeyin! Ne kadar açık gözlü ya da uyanık olursanız olun bir anlık dalgınlık sonucu tüm birikimleriniz gidebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda geleceğinizi kaybetmemeniz için internet dolandırıcılarının en çok kullandığı 3 yöntem hakkında bilgi edinin. İşte en çok tercih edilen yöntemler;

Sosyal Medya Dolandırıcılığı

1 .Yöntem;

Bunu bizde biliyoruz dediğinizi duyar gibiyim! Peki ya insanları en çok bu yöntem üzerinden kandırdıklarını da biliyor muydunuz? Oldukça basit bir yöntem gibi görünse de sizin facebook hesabınız ya da diğer sosyal medya hesaplarınızı ele geçirerek sonrasında eşiniz ya da arkadaşlarınızdan başınızın belada olduğunu savunarak çeşitli isteklerde bulunuluyor.

Gün gelir böyle bir durum ile karşılaşırsanız sosyal medya hesaplarınız üzerinden iletişime geçmek yerine kendisi ile birebir iletişim kurabilir ya da telefon üzerinden arayarak böyle bir durumun olup olmadığını teyit edebilirsiniz.

2. Yöntem;

İlk belirttiğim yöntem eminim ki eşinizin dostunuzun ya da uzaktan tanıdığınız birinin başına muhakkak gelmiştir. Şimdi belirteceğim dolandırıcılık yöntemi ise bankaların sosyal medya hesaplarını taklit edilerek ve benim bizzat karşılaştığım bir yöntem.

Ülkemizde bankacılık sektörü sürekli gelişmekte. Durum böyle iken bankalar arasındaki müşteri rekabetinden faydalanmaya çalışan kötü niyetli insanlar finans kuruluşlarının sosyal medya hesaplarını taklit ederek çeşitli hediye vaatleri ile kullanıcıların kimlik bilgileri ve bankacılık şifrelerini ele geçirmekteler.

Telefon Dolandırıcıları ; Terör Örgütü ya da Banka Tuzağı!

İnsanların banka hesaplarında sıra dışı hareketler olduğunu iddia ederek polis kimliğine bürünerek veya bankadan aradıklarını söyleyip insanların kart numaralarını isteyip bir anlık dalgınlık sonucu tüm birikimlerini aldıkları diğer bir yöntemdir.

Dalgın bir anımızda şüphesiz ki hepimiz bu dolandırıcılara inanmaktayız. Ancak şunun bilincine varmak lazım ki hiç banka ya da emniyet mensubu vatandaşlardan kart bilgileri ya da banka hesaplarında ki paraları çekmelerini isteyerek başka bir hesaba veya birilerine teslim etmelerini istemezler.

Dosya Masrafı İadesi;

Bankaların müşterilerinden aldığı ve tüketicilerin haksız kazanç olarak düşündüğü meblağları geri almaları için banka kimliğinde vatandaşların aranarak kullandıkları kredi, kredi kartı gibi ürünler sebebi ödedikleri paraları geri alabilme vadi doğrultusunda alınan kart bilgileri ve şifreleri ile uygulanan dolandırıcılık yöntemi.

Eski bir çağrı merkezi asistanı olarak kullanıcılardan en çok duyduğum mağduriyet yöntemlerinden biri şüphesiz ki dosya masrafı ve sigorta iadesi tuzağıdır.

Çoğu zaman hayatımızı kolaylaştıran bir nimet olan teknoloji bazende hayatımızı karartmakta. Geleceğimizi tehlikeye atmamak adına yukarıda paylaştığımız dolandırıcılık yöntemleri ile karşılaşmanız durumunda dikkatli olmanız.

1 Yorum

  • Oldukça faydalı bir konuya değinmişsiniz, teknoloji ile birlikte artik insanlar tek tık ile cebimizde ki tum parayı tek seferde alabiliyorlar bu yuzden her geçen gun daha fazla dikkatli ve öz verili olmamiz gerekiyor. Umarım bu ve bunun gibi dolandırıcılarin tuzagina kimse dusmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir