Dantel Modellerinde Görselliğe Önem Verin

dantel-modellerinde-gorsellige-onem-verin

Dünya üzerinde en değerli en emeklerinin başında gelen dantel işi birçok bayanın vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. Her bayanın kendine has bir işleme şekli ve el detayı olsa da aslında genel olarak hepsi ayrı bir özen ile işlenir. Bayanların vazgeçemedikleri el işi ile gün boyu boş oturmaktan kurtulmanın yanı sıra eğlenceli zamanlar geçirerek de kendileri için özel bir şey yapmış olurlar. Ayrıca örf ve adetlerimizin başında olan dantelsiz çeyiz olmaz mantığı ile de her genç kızın sandığında olması gereken parçalar olmaktadır. Bu sebep ile dantelin bizlerin hayatına yeri büyüktür. Büyüklerimizden miras kalan bu olguyu bizde yeni nesillere öğreterek onlara miras bırakmalı ve geçmişimizden bir parça bırakarak geleceğe yatırım yapmalıyız.

Yeni Başlayacak Olanlar İçin Küçük Tüyolar

Her ne kadar eskilerde herkesin ustalık ile yaptığı dantel basit gibi görünse de aslında en basit modelleri bile marifet isteyen bir durum olmaktadır. Bu sebep ile hemen başlanabilecek bir iş değildir. Önce elinizin mil veya bir diğer adı ile tığa alışması lazım ve sonrasında ise ipi elinizde hareket ettirmeyi öğrenmeniz lazım olacaktır.

Yeni başlayacak biri olarak ilk yapmanız gereken mil ve ipin tutuş şeklini öğrendikten sonra dantel için ana temel taş olan zincir çekmeyi öğrenmeniz lazım olmaktadır. Zincir en kolay veya en zor bütün modellerde kullanılacak olan ve hareket olarak tüm dantel işi boyunca sizin tek hareketiniz olacak olan iş olmaktadır. Bu sebep ile eğer zincir çekmeyi öğrenir ve güzel zincir çekmeyi başarırsanız bilginizi yüzde elli oranında arttırmış olacaksınız. Bu yüzden zincir çekmek önemli olmaktadır. Hiç daha önce işlememiş iseniz bir gün boyunca sadece zincir çekmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Bu sayede hem daha güzel zincir çekmeyi öğrenecek hem de eliniz işe alışacaktır. Sonrasında ise en basit modellerden işlemeye çalışını. Bunun için ya bir yakınınızdan yardım alın yada internette video izleyerek yapmaya çalışın. İlk yapışınızda çok güzel olmasa da bir sonraki yapışlarınızda illaki daha güzel olacaktır.

Ustalar İçin Dantel Örnekleri

Dantel işinde usta olanlar için hangi model olursa olsun yapacağından hiç şüphe yoktur. Fakat dantelde en çok zor olmasına rağmen güzel duruşu yüzünden sık iğne bir diğer adı ile kanser modelleri en çok tercih edilen modellerden olmaktadır. Genellikle motifler halinde işlenir ve çok fazla detay içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir