İletişime Geçin!
disaridan-guzel-gozukup-icindekilere-eziyet-eden-meslek-bankacilik disaridan-guzel-gozukup-icindekilere-eziyet-eden-meslek-bankacilik

Finans

Dışarıdan Güzel Gözüküp İçindekilere Eziyet Eden Meslek Bankacılık!

Bazen kendime nereden bulaştım bu işe diyerek söylendiğim olmuyor değil. Sabah 9’da başlar mesai akşam 17’de biter gibi gözükür ancak pekte öyle değil gerçekler…

2014 yılından beri bankacılık sektöründeyim. Mutluydum son 6 aya kadar, mırın kırın etsem de hayatımdan memnundum. Çünkü öncesinde sıcak para ile temasın yok, müşterileri görmüyorsun, verilen hedefler makuldü ve  her şeyi bilgisayar üzerinden dijital bankacılık kanalları ile yaparak sektörün içerisinde kendime ekmek parası kazanıyordum. Taki 6 ay öncesi biraz mutluluk yaşatıp sonrasında her geçen gün yerini sıkıntılara bırakan sıcak para ve makul olmayan hedefler ile buluşana kadar.

Dışarıdan bakıldığında oldukça gözde mesleklerden biri olan bankacılık çoğu gencin hayalindeki kadar güzel bir iş değil. ( Devlet bankalarında işler nasıldır onu bilmiyorum. ) Eğer benim gibi özel bir bankada çalışıyorsanız dediklerim ya da bu söylenişlerim sizlere yabancı gelmeyecektir. Mesai sabah 9’da başlıyor akşam 17’de bitiyor ama müşteriler için olan kısmı bu peki ya sonrası?

Sabah 9’da başlayan mesaimin öncesinde eğer bozulmuş ya da problem çıkarmışsa şubeye varış ile birlikte üstümdeki montu çıkarmadan girilen şifreler ile atm cihazındaki problemin giderilmesi ile günün ilk görevi başlıyor. Sonrasında saatin 9 olması ile birlikte açılan şube kapısı ardından kredi, kredi kartı, aidat, çek, senet gibi ödemeleri yapmak için gelen müşteriler sizin ile birlikte güne merhaba diyor. Haa bu arada şunu da atlamamak gerekir ki özel bankada çalışıyor iseniz bu işlemlerini yapmak için gelen müşterilere kredi kartı, kredi, sigorta gibi ürünler satarak bir taraftan da hedeflerinizi tutturmanız gerekmekte.

Gün bu şekilde devam ederken içinizden akşam olduğunda aylık hedefinizin ne kadarlık kısmını o gün yaptığınız gibi düşünceler bir taraftan beyninizi kemirmiyor değil. Bu koşuşturmaca içerisinde günü saatin 17 olması ile bitirirsiniz. Tabi müşteriler için. Ardından gün içerisinde ki kasanızda biriken paraların devri hesabı kitabı derken saat olur beş buçuk olur. Sonrasında satışların kontrolü ve müşteri araması ile birlikte günün eksik kalan hedefleri teker teker aranan müşteriler ile tamamlanmaya çalışılır. Peki onca yapılan arama sizin hedeflerinizi tutturuyor mu? derseniz cevabım tabi ki hayır. Çünkü verilen hedefler sizin belinizi büküyor. Gelen müşteri profili aynı ama verilen hedefler hiç azalmıyor aksine her geçen gün artıyor.

İşte bankacılık böyle bir şey. Ülkemiz koşullarında yapılır mı? Belki devlet bankalarında yapılabilir. Ancak özel bankalarda hele ki satış baskısının çok olduğu bankalarda bankacılık yapılmaz…

Bana gelen müşterilerimin bazıları söylüyor. ” Oğlum evladım benim torun var bankacılık mezunu burada rahatın nasıl başvursun mu? ” diye içimden geçirip ona karşı söyleyemediğim aman teyzem yakma çocuğun başını demekten başka bir şey değil.

Ama buna da ” şükür ” diyerek işime dört kolla sarılmaya devam ediyorum. Ülkemizde o kadar işsiz varken nankörlük ediyor gibi gözükse de bu sitem aslında gerçekten öyle değil.

Reklam
Fikrini Paylaş!

4 Yorum

 1. Vize Merkezi

  17 Ocak 2018 at 13:35

  Bankacılık gerçekten zor meslek ama meslek sahibi olduğunuzu düşünerek bu yükü azaltabilirsiniz.

  • Suskun

   18 Ocak 2018 at 12:21

   Yorumun icin teşekkür ederim. Gercekten zor ama son paragrafta da belirttiğim gibi şükrederek dört koldan sarılıyorum.

 2. Emre

  23 Ocak 2018 at 14:01

  bankacılık bıtmeyecek meslek gibi gelıyor 🙂

  • Suskun

   23 Ocak 2018 at 19:39

   Evet sonu olmayan bankacılık. Ancak içerisinde olanları her geçen gün tüketecek olan bir meslek. Her meslek zordur ama bankacılık her gün aynı gelen müşteriye ürün satmaya çalışmak çok zor…

Fikrini Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir