E-haciz Nedir, Nasıl Kaldırılır?

e-haciz

Son zamanlarda çoğu kişinin karşılaştığı bir durum olan e-haciz, bireyin maaş ya da banka hesabında bulunan para, altın, döviz gibi mal varlığını kullanmayarak mağduriyet yaşamasına sebep oluyor. 

6183 sayılı yasanın 62.maddesi ve 79. maddesi uyarınca borçluların alacağını tahsil etmek için uygulamaya alınan e-haciz sistemi devlet tarafından borçlulardan borçların hızlı ve daha az maliyet ile tahsil edilmesi için devreye alındı. Hesabına haciz işlemi uygulanan bireyler bu yasa ile ilgili bilgi sahibi olmadıkları için bankadaki maaş ya da mevduat hesaplarında bulunan para, altın, döviz ve fon gibi mal varlığına gelen bloke ile mağduriyet yaşarken ne yapacakları hakkında bankalar ile vergi dairesi arasında gidip gelmeye başladı.Peki böyle bir durumla karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

Hesabıma e-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım?

Devlet tarafından borçlunun hesabına haciz blokesi konulabilmesi için tebliğ edilmesi gerekir ve borçlu tebliğ tarihinden itibaren yedi ( 7 ) gün içerisinde tebliğ edilen borcu kapatır veya taksitlendirme sağlanırsa haciz işleminden kurtulur.

e-haciz-1

Eğer bu tebliğ tarihinden sonraki yedi gün içerisinde ödeme yapmadıysanız haciz işlemi gerçekleşir ve mal varlığınızın yanı sıra taşınmazlar içinde haciz işlemi uygulanabilir.

Önemli : Banka hesabınıza gelen haciz işlemi taksitlendirme ile kalkarken gayrimenkuller üzerinde bulunan haciz taksitlendirme doğrultusunda kalkmamaktadır!

E-Haciz Sorgulama;

e-haciz-2

Hesaplarınıza gelen e-haciz işlemini e-devlet sistemine giriş yaparak sitede bulunan arama kutucuğuna Gelir Dairesi Başkanlığı yazarak arama yaptırıp onun üzerinden sorgulama yaparak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İpucu :

E-Devlet’e Ücretsiz Giriş İmkanı Sunan Bankalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir