Erken Kalkmanın 5 Yöntemi!

erken-kalkmanin-5-yontemi

İş sebebi ile bozulan düzeni yerine getirmek için neredeyse her gün farklı yöntemler denemekteyim. Ve uzun uğraşlar sonucu kalıcı olan bir yöntemi kendim ve internet araştırmaları sonucu keşfettim.İşte erken kalkmanın yolu.

Çağrı merkezi akşam vardiyası çalışanı bir insan olarak ev geldiğimde yemek, dinleme derken uyumak nereden bakılsa 2’yi buluyor.Sabah uyanmak kendime vakit ayırmak insan olduğu anlamak için uzun süredir uğraşlar vermekteyim.Bugün bunları sizlerle de paylaşmaya karar verdim ve sizinde erken kalkma probleminiz var ise bu 5 yöntem ile alışkanlık haline getirebileceğinize inanıyorum.Neyse lafı fazla uzatmadan ilk aşamadan başlayalım…

Erken Kalkmanın Alışkanlık Kazanması İçin 5 Yöntem!

  • Sigara, çay ve kahve alışkanlığınız oldukça fazla ise yani ben kesinlikle uyumadan önce içmeliyim diyenlerdenseniz size tavsiyem dur deyin! Çünkü içtiğiniz çay sigara ya da kahve sigara sizin uykunuzun gelmesine engel olacaktır. Buda geç saatte uyumanıza sebep olup gündüz erken kalkma düzeniniz bozulacaktır.
  • Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kitap okuma alışkanlığı edinmenizi tavsiye ederim bu sayede yatmadan önce okuduğunuz yarım saatlik kısım sizin iş yorgunluğunuzu alarak bedeninizin dinlenmesine ve okuma esnasında yorulan göz kapaklarınızın daha kolay uyumanıza imkan sağlayacaktır.
  • Eğer sizlerde benim gibi akşam vardiyası çalışanı iseniz sabah uyandığınızda çok önemli bir işiniz olmadığında çalan alarmı kapatıp boş ver uyuyayım diyenlerdenseniz. Bu maddeyi kesinlikle dikkate almalısınız. Akşam yatmadan kurmuş olduğunuz çalar saat ya da telefonunuzun alarmını gece yatmadan mümkün olduğunca yanınızdan uzaklaştırın. Hatta imkanı var ise pencere kenarına koyun. Neden mi? Yataktan kalktığınızda uykunuz azda olsa açılacak.
  • Hani size çalar saati pencere kenarına koyun demiştim ya şimdi onun diğer bir nedeni de yataktan kalktıktan sonra alarmı kapatmanın ardından pencerenizi ve perdeleri açarak temiz sabah havasını içinize çekerek uykunuzun açılmasına bir yardımcı etkeni daha sağlamış olun.
  • Evet son olarak da bu yaptığınız her sabah uyanma heyecanını alışkanlık haline getirmek için minimum bu yaptıklarımızı 40 gün daha tekrarlamalıyız. 40 gün boyunca yaptığınız her iş sizin artık alışkanlığınız haline gelmekte. 40 kere söyleyince bir şey olurmuş ya, işte buda o misal…

Evet arkadaşlar uzun süren uğraşlar sonucu benim oturan uyku düzenim arada bozulsa da sizin umarım bozulmaz.Bir sonra ki #beyindendeneyimlerde görüşmek üzere….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir