Farklı Lif Modelleri Yapımı

farkli-lif-modelleri-yapimi

El işi lifler uzun yıllardır evlerimizin vazgeçilmez bir parçası. Özellikle her genç kızın çeyizinde bulunması gereken bir parça olan el işi lif modelleri yıllar içerisinde değişiklik gösterse de varlıklarını her daim sürdürüyorlar.  Günümüzde birçok farklı lif modelleri bulunuyor. Bunların bazıları ustalık gerektirecek derecede zor modeller olsa da acemilerin de kolaylıkla yapabileceği modeller de mevcut.

Lif Örmek

Eğer sizde lif örmek istiyorsanız ve bu işe yeni başlayacaksanız yapmanız gereken ilk şey lif modelleri arasında bir seçim yapmaktır. Tığ ile örülen lif modellerinin yanı sıra şiş ile örülenleri de var. Bu nedenle öncellikle hangisi ile örmek istediğinize karar verip lif modelinizi ona göre seçmeniz gerekir. Ardından sadece istediğiniz renklerde lif ipleri alarak örmeye başlayabilirsiniz. Lif modelinizi belirlediğiniz takdirde renk konusunda modele bağlı kalmanız gerekmez. Hangi renkleri kullanacağınız tamamen sizin zevkinize kalmış bir durumdur.

Liflerin Kullanım Alanları

Birbirinden farklı onlarca lif modelleri için tek bir kullanım alanı vardır aslında, banyo. Ancak günümüzde her evin banyosunda el işi lif bulunmayabilir. Banyolarda el işi lifler yerine hazır lifleri tercih edenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak düzeydedir. Ama buna rağmen her evde en azından birkaç tane el işi lif bulunur. Bu durumun temel nedeni el işi liflerin çeyizlerin ve bohçaların vazgeçilmez bir parçası olmasıdır. Bunun yanı sıra hediye olarak da sıklıkla tercih edilir. Sevdiklerine özel bir hediye vermek isteyenler sıklıkla el işi lifleri tercih ediyorlar. Birçok farklı lif modeli olması da bu durumu kolaylaştıran bir unsur oluyor. Lif modellerinin çokluğu sayesinde evde bulunan her bir lif eşsiz oluyor.

Hazır Lifler Mi El İşi Lifler Mi?

Günümüzde her şeyin hazırını kullanmayı tercih ediyoruz. Bu durumun başlıca nedeni zamansızlık olsa da tembelliğimizin de etkisi var. Hazır lifler mi daha iyi yoksa el işi lifler mi daha iyi tartışılabilir bir konu. Ancak kendi eliniz ve emeğiniz ile yaptığınız her şeyden daha fazla zevk alacağınız kesin. El işi ürünlerin yapımı her ne kadar zahmetli olsa da yaparken rahatlattı gibi sonrasında da bitirmenin hazzını yaşatır. Bunun yanı sıra elde ettiğiniz sonuçlarla gururlanmanızı sağlar. Bu nedenle eğer az da olsa bir zamanınız varsa kendiniz el emeği ile bir şeyler üretmeyi deneyin. Eğer kendinizi daha iyi his etmezseniz bırakmak yine sizin elinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir