Geldiği Gibi Giden Maaşı Nereye Harcıyoruz? ” İnfografik “

Asgari ücretin bin 400 TL olduğu ülkemiz koşullarında asgari ücret ile geçimini sürdürmeye çalışanların en çok yakındığı konulardan biri olan ” maaş geldiği gibi gidiyor” sorusunun yanıtını sizler için derledik.Gelin hep birlikte en çok yakınılan noktalardan biri olan bu konuya hep birlikte göz atalım.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan ve Business HT‘nin düzenlediği veriler ile asgari ücret ile geçimini sürdürmeye çalışan insanların en çok yakındığı konulardan biri olan ” maaş geldiği gibi gidiyor ” sorusu yanıt buluyor. Gelin hep birlikte verilere bir göz atalım.

Ay Sonu Gelmeden Biten Maaş Nereye Gidiyor?

Hane Halkı Başına Aylık Tüketim Bedeli;

geldigi-gibi-giden-maasi-nereye-harciyoruz

Tüik verilerine göre 2014‘teki hane halkı başına aylık tüketim bedeli 2 bin 848 lira iken 2015 verilerine göre bu rakam 3 bin 43 liraya çıktığı gözlemleniyor.

geldigi-gibi-giden-maasi-nereye-harciyoruz-1

Hane Halkı Sayısına Göre Nereye Ne Kadar Harcıyoruz?

1 kişinin harcama oranları göz önünde bulundurulduğunda yüzde 38.1 oranı ile konut ve kira gideri ön plana çıkarken onun peşi sıra gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 14.9 ve ulaştırma yüzde 11.5 oranı ile en çok harcama yapılan sektörler yer alıyor.

geldigi-gibi-giden-maasi-nereye-harciyoruz-2

Hane halkı sayısı arttıkça konut ve kira oranı düşüş gösterirken gıda ve alkolsüz içecekler aynı zamanda ulaştırma sektöründeki harcama oranlarının arttığı da aşağıdaki tabloda gözükmekte.

geldigi-gibi-giden-maasi-nereye-harciyoruz-3

Son olarak da hane halkı sayısının üç olduğu tabloya göz attığımızda yine konut ve kira rakamı önceliğini sürdürürken onun peşi sıra ulaştırma ve gıda, alkolsüz içecekler takibini yapmakta.

geldigi-gibi-giden-maasi-nereye-harciyoruz-4

Tüik verileri kapsamında Business HT’nin düzenlemiş olduğu infografiğin dilerseniz tamamına aşağıdaki kaynak üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sizler için faydalı olduğunu düşündüğüm diğer yazılarıma göz atmaya ne dersiniz?

Neden Birikim Yapmalıyız? İşte 3 Neden!

Birikim için Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın

Kişisel Bütçe Takibi Yapabileceğiniz 3 Uygulama

Asgari Ücret ile Geçinmeyi Kolay Hale Getirme Rehberi

KaynakBusiness HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir