Gizli Sekme Gerçekten Gizli Mi?

gizli-sekme-gercekten-gizli-mi

Sizde benim gibi paylaşımlı bilgisayar kullanıyorsanız ve sizin tarayıcınız üzerinde başkalarının arama sonuçları ya da kayıtları tutulsun istemiyorsanız büyük ihtimal ” gizli sekme ” modunu oldukça sık kullanıyorsunuzdur. Peki ” gizli sekme gerçekten gizli mi? ” ben bunu merak ettim ve araştırdım, öğrendiklerimi de sizlerle paylaşmaya karar verdim. Haydi gelin bakalım gerçekten gizli mi?

Başkalarının arama sonuçlarını görmek beni oldukça rahatsız ediyor. Çünkü ben bazen okuduğum bir yazıyı tekrar bulmak istediğimde arama geçmişini kontrol ederek istediğim bilgiye ulaşan biriyim. Durum böyle olunca paylaşımlı bir bilgisayarda başkalarının arama sonuçları benimkine karışması oldukça rahatsız edici bir durum. Hal bundan ibaretken bende yaklaşık bir aydan fazla süredir bilgisayarımı başka biri istediğinde ona gizli mod üzerinden yeni bir sayfa açarak bilgisayarımı veriyorum ve kısmende olsa istediğim sonuca ulaşıyorum. ( Gönül isterdi ki kimseyle paylaşmayayım. )

Çoğu kullanıcı ” gizli mod ” üzerinden arama yaptığında arama sonuçları ya da internet üzerinde yaptıkları işlemlerin kayıt edilmediğini ya da izlenmediğini düşünür buna bende dahil ancak merak üzerine yaptığım araştırma sonucu öğrendim ki o iş öyle olmuyormuş. Gizli sekme üzerinden yaptıklarınız kendi kullandığınız bilgisayar üzerinde tutulmuyor ancak kullandığınız tarayıcının veri merkezlerinde nereye ne zaman ziyaret ettiğiniz ve hangi site üzerinde ne kadar durduğunuza dair tüm bilgiler normal şekilde saklanmaya devam etmekteymiş.

Peki arama sonuçları gizleniyorsa, ” gizli mod ” bize ne gibi fayda sağlayacak derseniz. Gizli mod sayesinde paylaşımlı bir bilgisayar kullanıyorsanız yaptığınız işlemlere ait hiç bir bilgi bilgisayarınız üzerinde saklanmadığı için bir başka kullanıcı tarafından bu verilere ulaşılması mümkün olmuyor. Ben bu bilgiyi öğrendiğimde mutlu oldum en azından başka kullanıcıların ( yeğenlerimin ) arama sonuçları bilgisayarım üzerinde kayıt edilmeyecek ve ilerleyen zaman diliminde Google o arama sonuçlarına göre bana reklam ya da sonuçlar çıkarmayacaktır.

Yaptığım araştırma sonucu edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim umarım sizlere de faydalı olmuştur….

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir