Google Play’deki Her Uygulamaya Güvenmeyin!

google-playdeki-her-uygulamaya-guvenmeyin-3

2016 verilerine göre ülkemizde en çok tercih edilen işletim sistemi Android olurken ikinci sırada iOS onu takip etmekte.Durum bundan ibaretken Android kullanıcısının bir hayli fazla olması Google Play üzerindeki kötü niyetli uygulamaların ve o uygulamaları kullananların sayısı da bir hayli fazla.Peki ya Google Play’deki her uygulamaya güvenmeli miyiz? Haydi gelin hep birlikte bir göz atalım…

Android mobil işletim sistemi açık kaynak kodlu bir sistem olması ve Linux çekirdeği üzerinde geliştirmeye açık olması sebebi ile çoğu telefon üreticisinin tercih ettiği bir sistem olurken kötü niyetli yazılım geliştiricilerinin de en çok hedef aldıkları işletim sistemidir.

google-playdeki-her-uygulamaya-guvenmeyin-1

Google‘ın önderliğinde hayatına devam eden Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası Google Play üzerinde hizmet odaklı uygulamaların yanı sıra kullanıcı bilgisini çalmaya yönelik hazırlanmış bir çok uygulamada mevcut.

Kullanıcı bilgilerini çalmaya yönelik hazırlanmış bir uygulamaya örnek vermek gerekirse; Kullandığınız telefonun el feneri özelliğine sahip olaması için indirdiğiniz sadece amacı telefonunuzun kamerasına bağlı Flaşı açmak iken sizden kamera izninin yanı sıra rehber, mesajlar ve galeri gibi izinleri de istemekte ise bilin ki o uygulamanın amacı size hizmet etmek değil sizin kişisel verilerinize ulaşarak onları başka birilerine satmaktan başka bir şey değil.

google-playdeki-her-uygulamaya-guvenmeyin-2

Bu yüzden Google Play üzerinden uygulama indirirken sizden istediği izinlere göz atmanızda fayda var. Eğer yüklediğiniz uygulamadaki izinleri kontrol etmeden telefonunuza yüklemeyi kabul ettiyseniz telefonunuzun ” Ayarlar – Uygulamalar – Uygulama Yöneticisi  ” adımlarını takip ederek yüklediğiniz uygulamayı bularak ” izinler ” adımı üzerinden uygulama izinlerini kontrol altına alabilmeniz mümkün.

Sizlerde telefonunuza yüklediğiniz uygulamaları kontrol altına alarak hem kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine hem de istemediğiniz durumlarla karşılaşmanıza engel olabilirsiniz.

Bir sonraki içerik gelene kadar sevgili dostlar #beyinburda takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir