İletişime Geçin!
akıllı değnek akıllı değnek

Beyin

Görme Engelliler için Akıllı Değnek!

Çankırı’lı lise öğrencisi Oğuzhan Göregen tarafından tasarlanan 100 TL altı maliyet ile görme engelli kardeşlerimiz için tasarlanan akıllı değnek. İşte akıllı değneğin detayları..

Süleyman Demirel Fen Lisesi tarafından düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarında görme engelli kardeşlerimizin dışarıda kolay bir şekilde gidecekleri yönü bulmaları konusunda yardımcı olacak ” Akıllı DeğnekOğuzhan Göregen tarafından tasarlanarak fuarda ilgi çeken ürünler arasında yerini aldı.

Oldukça başarılı ve ilgi çekici olan bu ” Akıllı Değnek ” projesini tasarlayan Oğuzhan Göregen, projeyi tasarlarken görme engelli kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayarak hayata geçirdiğini ve ayrıca günlük hayatta bir çok kez görme engellilerin yollarını kaybettiklerini gördüğünü belirtti.

Tasarlanan Akıllı Değnek projesi kapsamında projenin yollara yerleştirilmiş olan sarı bantların kesişme noktalarına yerleştirilen küçük bir cip sayesinde Akıllı Değnek üzerinde yerleştirilen sistem sayesinde görme engelli kardeşlerimizin yönlerini kolay bir şekilde yönlerini bulabileceklerini belirtti.

Bir nevi navigasyon özelliği taşıyan bu sistemin 100 TL altı bir maliyetle oluşturulduğunu belirten Göregen, büyük şehirlerde bulunan sarı bantların kesişme noktalarına yerleştirilen bu sistem sayesinde görme engelli kardeşlerimizin özgürce istedikleri noktalara gidebileceğini belirtti.

Bey!N’den Name; Tüm şehirlerimizde olmasa da en azından büyük şehirlerde olan görme engelli kardeşlerimiz için özellikle de Ankara, İstanbul gibi şehirlerde mutlaka pilot şehirler olarak hayata geçirilmeli.

#engellerikaldir

Reklam
Yorum Yap

Fikrini Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir