Birikim için Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın

harcamalarinizi-kontrol-altina-alin

Hedef koyup sürekli vazgeçtiğimiz konuların başında gelen ” birikim yapmak ” hayatımız boyunca maddi anlamda özgür ve mutlu bir yaşam sürebilmemizin temel taşları arasında yerini almakta.Gelin hep birlikte özgür, daha güvenli ve rahat bir yaşam sürmek adına birikim hedeflerimizi belirleyelim.

” Her şeyin el pahası olduğu şu zamanda birikim de neyin nesi ay sonunu zor getiriyoruz.” dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyle bir düşünün bakalım…

Bir ay içerisinde kazandığınız paranın temel ihtiyaçları çıkardığımızda ne kadarını boş yere harcadığımızı. Sizlerde farkına vardınız dimi gereksiz harcamalarımızın çok olduğunun isterseniz gelin hep birlikte basit ama etkili adımlarla birikim hedefimizi koyalım ve geleceğimiz için birikimlerimizi yapalım.

Peki nereden başlayacağız?

Birikimlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için öncelikli ilk altın kural birikim yapmak için bir hedefinizin olmasıdır.Herkes için farklılık gösteren bu hedefler, kimimiz için ev, araba olurken kimimiz için telefon, tatil yada eğlence olmakta.

birikim-hedefi

Birden fazla hedef belirlediyseniz eğer birikim hedefinizin gerçekleşebilmesi adına hedefleriniz arasında önceliği belirlemeniz gerekmektedir.

Birikimlerinizin gerçekleşmesi adına en önemli olan birikim hedefinizi koydunuz sıra geldi maaşınıza. Ülkemiz koşullarında hepimiz ya asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üstünde bir maaş alıyoruz.Bunun için temel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra geriye kalan kısmının analizini iyi yapmamız gerekmekte.

birikim-yapmak-2

Eğer bu analizi iyi yapmazsak ” Para geldiği gibi gidiyor, nereye harcadığımı bilmiyorum. ” gibi yakınışlar içerisinde bizde olabiliriz.Bu durumun önüne geçmek adına 1 TL’lik bile harcama yapsak nereye harcadığımızın notu almalıyız.

Hiç unutmuyorum; babam eskiden maaş aldığı akşamlarda kendi köşesine kurulur önüne rahleyi alır, bir kurşun kalem bir silgi ve kara kaplı defteri bir önünde faturalar ile hesabını kitabını yapardı. Şimdi anlıyorum ki sağlam birikim için bu şartmış…

Sizlerde böyle yaparak ” para çabuk bitiyor ” gibi yakınmalardan kurtulurken aynı zamanda hangi harcamanın gerekli hangisinin gereksiz olduğuna karar verebilirsiniz.

Birikim için önemli noktalardan bir diğerine yukarıda ki paragrafta aslında kısaca değindim. Onu biraz açmak gerekirse eğer; iş yerinde can sıkıntım gitsin diye sürekli her ay kendisi yenilen ve ancak toplasanız ay içerisinde 5 kez bile kullanmadığı TV paketini örnek alabiliriz.

ihtiyaç-belirleme

Gerçekten gerekli bir ihtiyaç mı?

Her ay 5 TL karşılığında yenilediğim ve ayda toplasak 5 kere bile kullanmadığım bu hizmet için yaklaşık bir senedir ödeme yapıyorum yani 60 TL ödemişim. 60 TL ödediğim ancak toplamda 60 kere kullandığım hizmet gereksiz bir hizmetmiş.Bunun gibi hizmetler kullanmak yerine maaşımızdan arta kalanları biriktirmek gerek.

Dünyanın en zor işleri arasında olan para biriktirmek belkide yukarıda bahsettiğim küçük yöntemler ile ayda bir saatinizi ayırarak hem eğlenceli bir hal alacaktır hemde güzel bir geleceğin temellerini atmanızı sağlayacaktır.

Unutmamak gerekir ki maddi anlamda özgür olabilmek,  daha güvenli ve huzurlu bir hayat sürebilmek adına birikim yapmamız şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir