Hayaller, Hayatlar #1

hayaller-hayatlar-1

Geçen yılın son yazısı ile birlikte sizlere hayatımda yaşadığım bir kaç detay hakkında kısa bir özet geçmiştim. Onlardan biride hayatımın dönüm noktalarından biri olan geri kalan ömrümü birlikte geçireceğim kadın ile düğün hazırlıkları için birer adım atmamızdı.Bende karar verdim bugünden itibaren biraz korku dolu bol miktarda heyecanlı ve huzur kaynağı olan bu serüveni sizlerle paylaşmaya…

Bu uzun gibi gözükse de aslında göz açıp kapatıncaya kadar hızlı bir şekilde geçen uzun soluklu maceramızı her haftanın son iş günü yani cuma günleri Hayaller, hayatlar başlığı altında sizlerle paylaşmaya karar verdim. Olayın ilk gününden yazmadığım için bu yazı sizleri bilgilendirici kısa bir özet olmuş olacak. Eksik kalan yerlerini  ” meleğim ” fazlalıklarını ben düzenleyerek sizlere yaşadıklarımızı aktarmaya ve evlilik düşünceleri olanlara bu konuda bazı fikirler vermeye çalışacağım. Haydi gelin ilk andan itibaren başlayalım.

Tanışma…

Eskiden ilk tanışmalarda aileler birbirlerine tanıdıkları aracılığıyla haber gönderir ve onun akabinde gün verilir ve herkesi en çokta gençleri tatlı bir heyecan alır. Geri sayım başlar. Verilen gün gelir ve akşamına birbirlerini hiç tanımayan aileler tanışır. Ancak bazıları bu tanışmayı kolay atabilirken bazıları konuşacak konu bulamayıp dar boğaza girebilirler.

Allah’a şükür bizimkilerde bir sıkıntı olmadı. Çünkü ben ” meleğimin ” neredeyse tüm akrabalarını önceden tanıyor ve onlar ile hem benim bireysel olarak ettiğim muhabbetler hemde ailemin hoş sohbeti sayesinde unutulmaz bol muhabbetli bir akşamın ilk ışığı uzaktan bizlere gözüktü diyebilirim.

Benim için o akşam köşesine çekilmiş bir kedi misali pusmuş anlatılan komik olaylara gülümseyerek tepki veren ve hatta tabiri caizse sadece soru sorduklarında konuşabilme cesareti gösterebilmiş olduğum bir akşamdı. Akşam 19’da kız evine vardık yemek çay muhabbet derken saat 12’ye geliyordu. İlk akşamdan geriye kalan bol miktarda mutluluk azcık korku ve birazda endişe vardı.

Mutluluğun sebebi ailelerin görünürde çok iyi anlaşmalarıydı. Korku ve endişe ise herkes evine dağıldığında iki tarafın kendi aralarında yaptıkları istişare sonucu karşı ailenin nasıl olduğunu dair ilk izlenimleri birbirleriyle paylaşmalarıydı. Bu yazı sonradan yazıldığı için biliyoruz ki her şey çok olumlu gelişti ve güzel günlere bir adım daha yaklaştık.

İsteme, Söz…

Hem karşı taraf hemde bizimkiler dini bütün insanlar. Üstelik meleğim hoca hanım. Durum bundan ibaret olunca şüphesiz isteme işi de ya hacıya yada hocaya düşer diyerek karşı komşumuz ve aile dostumuz imam efendi ile çiçeğimizi çikolatamızı alıp hayırlı bir işi tamamına erdirmek için yola koyulduk.

Babam daha öncesinde aile dostumuz imam efendi ile konuştuğu için o teknolojinin nimetlerinden faydalanarak telefonuna not almış kısa bir konuşmayı hazırlamıştı bile. Kısa bir sohbet ardından sonu güzel kelimeler ile biten isteme…

Ve büyük an. Büyüklerin ağzından kısmetse hayırlısı olsun sözünü duyan ben içimde fırtınalar koparken büyüklerin elini sırasıyla masum utangaç tavırlarla öpüyorum. Unutmadan isteme olayı gerçekleşirken şu meşhur sahne olan kahve sahnesi geldi çattı.

Allah bin kere razı olsun meleğimden ne tuz ne de başka bir şey koydu kahveme ancak onun öncesinde kahveler dağıtılırken biz hoca ile yan yana olduğumuz için hoca yanlışlıkla benim kahvemi yudumladı ve benim hocaya kahvenin tadını sormam orada orta ölçekli bir gülümsemeye sebep oldu.

Bu olayı da şükür atlattık son olarak gelelim ” söz ” yani yüzlüklerin takılmasına. Herkesin elinde telefon biri fotoğraf için diğeri video çekimi için derken o huzur dolu yüzlükler bir anda parmağımıza takıldı ve bizi birbirimize bağladı. Meleğimin büyük babası makası eline aldı ” bir an makas kesmeyecek ” diyecek zannettim ancak olmadı ve şükür fazla sıkıntı yaşamadan biz birbirimize herkesin gözü önünde bağlandık.

Vel-hasıl kelam cümleleri toparlamak gerekirse Allah’ın izniyle bizde mutluluk yolunda ilk adımlarımız attık ve ilk günlerimizi böyle mutlu bol tebessümlü bir şekilde geçirdik…

Bir sonraki aşamayı da umarım terslik çıkmadan sizlere hayaller, hayatlar #2 adı altındaki başlıkta yazabilirim.

6 Yorum

 • Şu merakla beklediğin anlara tanık olsaydık ne heyecanlı olurmuş be.. Adına ve adınıza çok sevindim kardeşim mübarek olsun. Allah muvaffak kılsın bolluk, genişlik versin. 🙂

 • Merhaba;

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çok güzel bir konuda içerik üretmişin. Umarım bu mutlu gününüzde sen ve eşin olacak değerli insan ile yaşadıklarınızı özet niteliğinde yazıya döker bu yolda adım atmak isteyenlere öncülük etmiş olursunuz.Hayaller, hayatlar #2 yani serinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

  İyi günler.

  • Hayat güzel yorumun için çok teşekkür ederim. İnşallah yazının sonunda da belirttiğim gibi terslik aksilik çıkmazsa bu konuyu uzun uzadıya işleyerek düğün yapmak isteyen çiftleri nasıl zorluklar güzellikler beklediğini aktarmaya çalışacağım. Umarım bir sonraki içerikte de bu güzel yorumunu görebilirim.

 • Çok güzel özetlemişin. Umarım bu mutlu dolu günlerinizi bizler için yazıya döker bizlerinde bu zamanlara geldiğimizde neler ile karşılacağımız hakkında önceden bilgi verirsin.

  • Faruk güzel yorumun için teşekkürler. Planımız o yonde karşılaştığımız zorlukları engebeleri sizlere aktararak sizlere bir nebi rehber olmasını umut ediyorum. Çünkü evlilik yolunda atılan adım ile birlikte artik herşey değişiyor. Umarım hayaller, hayatlar #2’de de güzel yorumunu gorebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir