İnternette Güvenli Alışveriş Yapmanın Yolları!

internette-guvenli-alisveri

Son zamanlarda artan dolandırıcılık olayları çoğu kredi kartı kullanıcılarının korku rüyası haline geldi.Kredi kartı bilgilerine ulaşan ve ulaşılan kart bilgileri ile müşterinin isteği dışında yapılan harcamalar çoğu kullanıcıyı madur ederken kredi kartı kullanıcılarının korkulu rüyası olmuş durumda.

Bir bankacı olarak son zamanlarda sıklıkla bu konu ile bağlanan müşterilerinin şikayetinin artması üzerine internet üzerinden güvenli alış veriş yapmanın yolları hakkında kısaca siz değerli dostlara bilgi vermek istiyorum.Aşağıda bahsedeceğim adımlar belki hepimizin bildiği ancak gördüğümüz bir ürünü alma heyecanına kapıldığımızdan aklımızdan uçup giden dikkat edilmesi gereken hususlar.Haydi lafı fazla uzatmadan başlayalım isterseniz.

İnternetten ” Güvenli Alışveriş ” Yapmanın Yolları;

  • En önemli adımlardan ilki bilindik ve güvenilir firmalardan alışveriş yapmanız.Yani Facebook, Instagram gibi diğer sosyal ağ üzerinden satılan ya da bu sosyal mecralardan yapılan reklamlar doğrultusunda sizi kaynağı belli olmayan linkler üzerinden alışveriş yapmamaya özen gösterin.
  • Alışveriş yapacağınız sitenin link kısmında yer alan “ https ” kısmının olması ve bunun devamında alışveriş yapacağınız şirketin ünvanın net bir şekilde belirtiğinden emin olun. Örnek olarak aşığa resimde belirtmiş olduğum gibi.
  • E-Mail adresine gönderilen kampanya görünümlü e-maillere dikkat edin.İlginizi çeken bir ürün olduğunda mümkün olduğunca mail üzerinden değil kampanya tanıtımı yapan sitenin kendisi üzerinden giriş yaparak alışverişi tamamlayın.
  • Herkesin kullanımına açık olan kablosuz ağlar üzerinden mümkün olduğunca alışveriş yapmamaya özen gösterin.
  • Son olarak da alışveriş yapacağınız telefon, tablet yada bilgisayarınızın güncel virüs yazılımları ile kontrol altında tutarak casus yazılımların kurbanı olmaktan sakının.

Yukarıda ki adımlar belki hepimizin bildiği ama alışveriş yaparken bir türlü dikkat etmediğimiz ve bunun sonucunda da kart bilgilerinizin başka insanların eline geçmesi kaçınılmaz bir gerçek oluyor.Sizlerde yukarıda ki basit ama işe yarar maddeleri takip ederek hem güvenli alışveriş yapabilirsiniz hemde istediğiniz ürünleri sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Bonus : Alışverişlerinizi yaparken ya da yaptıktan sonra kredi kartını kullandığınız banka üzerinden kartınızı telefon-posta ile alışveriş ve internet üzerinden alışverişe açıp kapama sağlayarak kart güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

4 Yorum

  • Cok faydalı bir yazı olmuş. Eger dikkatli olunmazsa olumsuz sonuclar ortaya cikarmakta. Onun icin alis veris yaptigimiz sitelere mak. Dikkat etmeliyiz. Yazi icin tesekkurler.

    • Degerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sizinde belirttiginiz gibi alis veris yaparken cok dikkatli olmak gerekli. Heleki bilinmedik e-ticaret sayfasi yada instagram hesaplari uzerinden odemeye yaparak alis veris yapmak cok tehlikeli.

    • Degerli yorumun icin tesekkurler. Blogumda ilk yorumunuz diger yazilarimada goz atmak isterseniz kategorilerden istedeginiz yazıma ulasabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir