İş Yerinde Mutlu Olabilmek için 3 Öneri

is-yerinde-mutlu-olabilmek-icin-3-oneri

Yaşam süremiz boyunca en çok vaktimizi geçirdiğimiz iş yerimizde mutlu olmamız oldukça önemli bir konu. İş yerinde geçirdiğiniz mutsuz zamanlar gününüzün neredeyse tamamını mutsuz bir şekilde geçirmeniz için en büyük etken olabilir. Haydi gelin iş yerinde mutlu olabilmek için neler yapabiliriz bir göz atalım…

Ülkemiz koşullarında çoğu insan yaptığı işi ya da mesleğini severek yapmıyor. Yaşam koşulları sebebi şuan çalıştığı işi devam ettirmek zorunda olan çok insan vardır.İşe ilk başladığım zamanlar o insanların arasında yerini alanlardan biride bendim.

Deyim yerindeyse işe giderken ayaklarım geri geri gider işe gittiğimde keyfim kaçar ve akşam olsa da eve gitsek diye zaman saymaya başlardım.Hal böyle olunca bu durumdan kurtulmak için birbirinden farklı yöntemler denemeye karar verdim.Ve sonunda işe gittiğimde mutsuzluk diye bir şey kalmamıştı.İşte bugün sizlere böyle bir durumla başa çıkmak için neler yapabileceğiniz hakkında bir kaç ipucu vereceğim. Haydi başlayalım dilerseniz…

Çalışma alanınızı kendinize göre düzenleyin;

Çalışma ortamları değişkenlik gösterebiliyor.Eğer sizin kendinize ait bir masanız var ise masanıza kendinizden mutlaka bir şeyler koyun.Yani örneğin sevdiğiniz hayali karakterin biblosu, sevdiğiniz bir çiçek ya da bir resim karesi.Size ayrılmış olan kişisel alanınızı istediğiniz gibi düzenlemek hem motivasyonunuzu arttıracak hemde iş yerinde ki mutluluğunuzun artmasına sebep olacaktır.

is-yerinde-mutlu-olabilmek-icin-3-oneri-1

Benim çalıştığım yer vardiya sistemine sahip bir alan olduğu için kişiselleştirebileceğim bir masam olmadığımdan büyük tutkunu olduğum ” vosvos‘umu ” oturduğum masadan görebilecek şekilde iş yerinin önüne çeker ve iş süreci içerisinde onun ile ilgili hayaller kurarak kendimi motive eder ve iş yerindeki sürenin nasıl geçtiğini anlamazdım.Sizde kendinize göre size mutluluk verecek şeyleri bulup çalışma ortamında mutluluğunuzu arttırabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla sosyalleşmeye çalışın;

Biliyorum bu madde oldukça sıradan gibi gözükse de iş yerinde mutluluk kaynağının en önemli unsurları arasında önemli bir yere sahip ve bunu sizlerde biliyorsunuzdur.İş arkadaşlarınızla iyi bir iletişim kurmanız, iş hayatınızda mutlu olmanızın temelleri arasında diyebiliriz.

is-yerinde-mutlu-olabilmek-icin-3-oneri-2

İş arkadaşlarınızla oluşturduğunuz ikili ilişkiler, iş aralarında sizin stresten uzaklaşmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.Yapılan araştırmalar doğrultusunda çalışanların iş yerinde iyi arkadaşları ile birlikte çalışmaları diğer insanlara göre daha üretken ve motivasyonun yüksek olduğunu göstermekte.

Yardımsever olun;

is-yerinde-mutlu-olabilmek-icin-3-oneri-3

Yapmanız gereken çok işiniz ya da cevaplamanız gereken bir çok mail olabilir.Böyle durumda sizden yardım isteyen bir arkadaşınız olursa ” işim var ” diyerek arkadaşınızı terslemeyin.Sizden yardım isteyen arkadaşınıza yardımcı olmak sizin o içinde boğulmak üzere olduğunuz yoğun iş temposundan kısa sürelide olsa uzaklaşmanıza yardımcı olacak ve kafanızı dağıtmanız konusunda size küçükte olsa bir fırsat olacaktır.

Sizlerde yukarıdaki adımları uygulayarak mutsuz gittiğiniz iş yerinde mutlu olabilir ve işinize severek gitmek adına bir adım atmış olabilirsiniz.

Bir sonraki içerik gelene kadar sevgili dostlar #beyinburda takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir