İşsizlik Ödeneği Nedir, Kimler Yararlanabilir?

issizlik-odenegi-nedir-kimler-yararlanabilir

İşverenlerin artan işçi maliyetleri ve ülkemizdeki ekonomik daralmayla birlikte işten çıkarılmalar her geçen gün artmakta. Artan işsizlik oranları beraberinde iş arayanların sayısı işsizlik oranlarıyla paralel olarak büyüme gösteriyor. İşte böyle bir durumla karşılaştığınızda yeni bir iş bulana kadar devletin ödemiş olduğu ” işsizlik ödeneği nedir, kimler yaralanabilir? ” bugün buna göz atacağız…

Bilgi, birikim ve tecrübelerim doğrultusunda içerikler ürettiğim bir blog içeriğim var. Aslında bu konuda kendim için yaptığım araştırma sonrasında sizlerinde ihtiyaç halinde faydalanması için hazırlamış olduğum bir içerik. Lafı fazla uzatmadan konu içeriğine geçelim. Öncelikli olarak işsizlik ödeneği nedir? bu sorunun cevabını sizlere kısaca işkur sayfasından öğrendiğim bilgi doğrultusunda aktarayım.

İşsizlik ödeneği; ” 4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu esas alınarak ilgili şartlar yerine getirmeleri halinde kanunda belirtilen süre ve miktar kadar işsiz kaldıkları süreçte yapılan ödeme ” demektir. Bu kapsamda bir kişinin işsizlik maaşını alabilmesi için aşağıdaki 4 koşulu yerine getirmesi gerekmektedir.

  • Kendi isteği ve kusuru dışında çalıştığı yerden ayrılmak ( çıkarılmak ) .
  • İş yerinde son 120 gün sigortalı bir şekilde çalışmak
  • İş yerinde çıkarılmadan önceki son üç yıl içerisinde 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olmak.
  • İş yerinden çıkarıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a ( şahsen ya da internet üzerinden ) başvuru yapmış olmak.

Yukarıda belirtmiş olduğum koşulların yerine getirilmesi halinde işsizlik ödeneğinden yaralanma hakkında sahip olabilirsiniz.  İşsizlik maaşı almaya hak kazandığınızda devlet aynı zamanda sizlere; yeni bir iş bulma, Genel Sağlık Sigortası Primleri, Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi gibi hizmetleri de bu kapsamda sunmakta.

Çalışmış olduğunuz yerden istek veya kusur dışında işsiz kalmanız halinde alabileceğiniz işsizlik ödeneğinin süresi ise sizin iş yerinden ayrılmadan önceki son üç yıl içerisinde ödenmiş olan işsizlik sigortası primleri ile orantılı olarak değişmekte.

Eğer sizin işten çıkarılmadan önce çalışmış olduğunuz kurumda son üç yıl içerisinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süreyle işsizlik ödeneğinden yararlanma imkanına sahip oluyorsunuz. Kaç gün süreyle işsizlik maaşını alacağımız hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ne kadar bir ödenek alacağımız hakkında bilgi vermem gerekirse;

Not : Bu açıklama direk İŞKUR’un kendi sitesi üzerinden yanlış anlatmamak adına direk alınmıştır.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

2019 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı Damga Vergisi Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan 2.558,40 1.023,36 7,77 1.015,59
Son 4 Ay 3.500 TL ile Çalışan 3.500,00 1.400,00 10,63 1.389,37
Son 4 Ay 6.000 TL ile Çalışan 6.000,00 2.046,72 (*) 15,53 2.031,19
(*)  Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği bu şekilde hesaplanmıştır. 2019 yılında brüt asgari ücret 2.558,40 TL’dir.


Not : İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir, nafaka borçları dışında haciz ve başkasına devredilemez.

İşsizlik ödeneğine başvuru yapmanız halinde, başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır ve işsizlik ödeneği almaya hak kazananlar her ayın beşinde aylık olarak TC kimlik numaraları ile birlikte en yakında PTTBank şubelerinden alabilirler.

Kendim için yaptığım araştırmanın sizler içinde faydalı olması dileğiyle buraya bu notları bırakıyorum. Daha fazla bilgi ve belge için İŞKUR‘un resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

  • Çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş. İnsanlar böyle durumlarda telaşla bilgi arıyor. Malum bilgi para karşılığı sunulabiliyor. Ücretsiz faydalı makale için teşekkür ederiz. Eşi dost sorunca bu yazıya yönlendireceğim.

    • Can yorumun için teşekkür ederim. Özel sektör çalışanları için bir gün elbet lazım olacak diye düşünüyorum. Ülke ekonomisi bu şekilde devam ederse özel sektör çalışanları için vaziyet kötü olacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir