Kağıt Neden 7’den Fazla Katlanmaz?

kagidi-neden-7den-fazla-katlayamiyoruz

Geçtiğimiz günlerde okuduğum içerik oldukça ilgimi çekti.Konuda başlıktan anlaşıldığı gibi bir kağıdın en fazla 7 kez katlanacağı üzerineydi.Bana ilginç helen bu durum üzerine elime aldığım kağıdı katlamaya başladım.Peki ne oldu mu? Gelin hep birlikte bakalım…

Boyutu ne olursa olsun kağıtların en fazla 6 ya da 7 kez katlanabileceğine dair eskiden beri söylentiler mevcut. ( Sende duymuşsundur kesin. )

Ve bu söylentileri duyan hemen hemen herkes eline hangi boyutta olursa olsun bir kağıt alarak katlamaya başlamıştır.Tıpkı benim gibi sizlerde en fazla katlayabildiniz değil mi?

Bu durumu biraz daha farklı boyuta taşıyarak kağıdı daha fazla katlamayı düşünen YouTuber bu konuda yardımcı olması için pres makinesinden yardım alıyor.Ancak kağıdı 7. kez katlandığında kağıt dayanamayıp patlıyor.

Peki pres makinesinden alınan yardım doğrultusunda kağıt 7. kez katlanmak üzereyken neden patladı?

İşte kısa bir cevabı…

Popular Science, Suny’nin Çevre Bilimi ve Ormancılık Üniversite’sinde Kağıt ve Biyoişleme Mühendisliği Profesörü Thomas Amidon ile yaptığı görüşmesinde kağıdın bu şekilde patlaması karşısında tak bir sebep olarak kağıdın yapımında kullanılan ve kağıdın mat ve katı durmasını sağlayan kalsiyum karbonat olduğunu ifade ediyor.

Oldukça ilginç olan bu konu karşısında sizde evde bu konuyu denediyseniz en fazla kaç defa katlayabildiğinizi açıkçası merak etmedim değil.Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir