Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

kredi-borcunuz-odemezse-ne-olur

Nakit ihtiyacınızda tek tıkla hesabınıza aktarılan tüketici kredisini ödeyemezseniz ne olacağını hiç düşündünüz mü? Haydi gelin hep birlikte bir göz atalım bankaların ödenmeyen kredi karşısındaki tutumlarına…

Hepimizin televizyonlardan kriz zamanlarında duyduğu meşhur söz kara liste. İşte krediniz ödenmediği taktirde bankaların gözünde kara listeye girmiş, ödemesinin arkasında durmayan bankalar tarafından güvenilmeyecek bir birey olursunuz. İsterseniz bunu aşama aşama anlatayım sizlere haydi gelin.

İhtiyaç halinde çekmiş olduğunuz kredinizi ( miktarı önemli değil ) aksi bir durum ile karşı karşıya kaldınız ve ödeyemiyorsunuz. Çektiğiniz bankaya göre değişkenlik göstermek ile birlikte kredinizin gecikme süresi ile endeksli bir şekilde size sms ve/veya arama yoluyla kredinizin gecikmesi ile ilgili bilgilendirmeler gelmeye başlar.

İlk ay geciken krediniz doğrultusunda banka tarafından izlemeye alınırsınız. Bu izleme banka bünyesindeki durumunuz ile ilgilidir. Yani bir kredi başvurusunda ya da kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda gecikme sebebi ile olumsuz sonuçlanacaktır.

İkinci ay yaşadığınız geçikme ile birlikte artık işler biraz daha ciddiye binmeye başlar. Bankanın tahsilat birimleri tarafından sürekli aramalar ya da sms gönderimleri gerçekleşir. 2 dönem gecikme yaşandığında banka tarafından size borcunuzun yapılandırılması ile ilgili teklifte bulunabilirler.

Bu teklifi kabul edip faiz ile yapılandırılan borcunda ödemesini yapamadığınız takdirde yani 3. ayın sonunda borcunuz alacak servisine aktarılır. Banka dosyanızı takip statüsü ile kapatarak sizi bölgenizde çalışmış olduğu avukata devrederek bundan sonraki süreçte sizinle uğraşmaktan vazgeçer.

Bir bankacıdan ödenmeyen kredi borcu sonucu karşılaşacağınız durumun özeti.

Umarım bilgilendirici bir özet olmuştur.

Not : Genellikle tüm bankaların işleyişi aşağı yukarı aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir