Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Finans kuruluşları tarafından kullanmakta olduğumuz kredi kartları için her ayın belirli dönemlerinde e-posta, posta ya da sms yoluyla tarafımıza kredi kartı ekstresi gönderilir. Peki bu kredi kartı ekstresi nedir ve neyi ifade eder? İşte bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) verilerine göre ülkemizdeki banka kart kullanıcı sayısı ve kredi kartı kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Son açıklanan verilere göre kredi kartı kullanıcı sayısı 60 milyona yaklaşmış durumda. Peki bu kadar kullanıcıya sahip kredi kartları üzerinden yaptığımız harcamalar ile ilgili bize gönderilen kredi kartı ekstresi nedir, gelen bilgilendirmeler üzerinde neler yer alır haydi gelin bunlara bir göz atalım.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

kredi-kartı-ekstresi-1

Bankanız tarafından size verilen kredi kartı üzerinden yapmış olduğunuz harcamaların ne olduğunu ve takibini yapmanız için bilgilendirme amaçlı finans kuruluşunuz tarafından size yazılı belge olarak gönderilen bilgilendirme dokümanıdır.

Sizin tarafınıza e-posta, sms ya da posta yolu ile gönderilen ekstrede, kredi kartınızın varsa eğer bir önceki ekstre döneminden kalan borcu, ekstre kesiminden önce kullanımlar, hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi ve gelen ekstreniz üzerindeki ekstre borcunuz ve asgari ödeme bilgileri yer almaktadır.

Ayrıca banka tarafından gönderilen bilgilendirici evrak üzerinden kullanmış olduğunuz kart ile ilgili finans kuruluşu tarafından yansıtılan ya da yansıtılacak olan faiz ve ücret bilgileri ya da kart üzerindeki yapılacak olan değişikliklerinde yer alacağı bilgiler mevcuttur.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl Öğrenilir?

kredi-kartı-ekstresi-2

Bankanızın size temin etmiş olduğu kredi kartı üzerinden yaptığınız harcamalarınızın yer aldığı kredi kartı ekstresi, ekstre kesim tarihi itibari ile sizin tercihinize göre tarafınıza 3 farklı kanal üzerinden ulaştırılmak üzere iletilir. Bu süre içerisinde tarafınıza ulaşmayan ekstre bilgisini dilerseniz finans kuruluşunuzun size sağlamış olduğu alternatif bilgi kanalları olan şube, atm, internet bankacılığı, çağrı merkezi gibi kanallar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Önemli : Kredi kartı ekstreniz tarafınıza ulaşmasa bile kredi kartı ekstresinde yer alan tutarlardan kredi kartı kullanıcısı sorumludur.Çünkü bankalar size kredi kartı ekstresini bir anlamda bilgilendirme amacı ile gönderirler.

Kredi Kartı Ekstresi Ödeme Süresi Kaç Gündür?

kredi-kartı-ekstresi-3

Ay içerisinde yapmış olduğunuz harcamalarınız bankanız tarafından size borç yansıtıldıktan sonra yani kredi kartı ekstre kesim tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar olan ödeme süreniz on ( 10 ) gündür.

Bireysel kredi kartları için on gün olan bu ödeme süresi kurumsal ( ticari ) kartlar için 5 ya da 7 gün olabilmekte.

Kredi Kartı Ekstre Borcu Ödenmezse Ne Olur?

kredi-kartı-ekstresi-4

Size uygun olan tarih aralığında belirlemiş olduğunuz ve on günlük ödeme süresi olan kredi kartınızın ekstre borcunu size belirtilen süre içerisinde ödemediğiniz taktirde kredi kartınız bir ( 1 ) dönem gecikmeye girer ve kartınız nakit anlamda kullanıma kısıtlanır ve faiz işleyerek bu gecikme sizin kredi notunuzu etkiler.

Bu durum üç ( 3 ) dönem üst üste olması halinde ise ilgili finans kuruluşunca kredi kartı borcunuz takibe düşer ve yasal işlem başlar. Bu durumda bankalarda ki kredi skorunuzu etkiler diğer finans kuruluşlarında kredi ya kredi kartı anlamında çalışmanız olumsuz etkilenebilir.

Kredi Notunuzu Arttırmanın Yolları!

Kredi Notum Sıfır, Ne Yapmalıyım?

2 Yorum

  • Merhaba. Ben Garanti Bankası müşterisiyim. Kredi kartı ekstremi, internet üzerinden almak istiyorum. e-ekstre başvurusu nasıl yapılıyor? Garanti bankası müşteri hizmetlerini aradım ama danışman doğru düzgün anlatmıyor. Yardımcı olur musunuz? Mail adresim: karatasin.asli36@gmail.com Teşekkür ederim.

    • Merhaba;

      Yorumun için teşekkürler. Eğer e-ekstre tanimlamasi yapmak istiyor ve bunu yapamiyorsan iletisim adreslerim uzerinden benim ile iletisime geç subedeyken tanimlamani saglayabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir