Kredi Kartlarına Gelen Yeni Düzenleme!

kredi-kartlarina-gelen-yeni-duzenleme

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kredi kartı taksit seçeneklerinde neler değişti? Hangi alışverişlere sınırlama geldi. işte detaylar…

Şubat 2014 yılı itibari ile kredi kartı ile alışverişlerde belli sektördeki harcamalara bildiğiniz gibi sınırlama getirilmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde yeniden düzenlemeye yapılan bu konu ile belli sektördeki harcamalarda taksit imkanı arttırılırken bazı sektörlerde taksit imkanı azaltıldı ya da tamamen düşürüldü.Peki bu sektörler neler?

Kredi Kartı Taksit Yapılan Sektörler!

BDDK‘nın yeni düzenlemesi ile birlikte kredi kartı üzerinden yapılan nakit çekimler ya da hizmet alımlarında taksit seçeneği 9 aydan 12 aya yükseltildi.Alanlarına göre taksit seçeneği arttırılan sektörler şunlar;

  • Kredi kartı yeni düzenlemesi ile birlikte maksimum taksit imkanı 12 aya çıkarıldı.
  • Yine aynı düzenleme doğrultusunda kuyum sektöründeki harcamalar için taksit imkanı 3 aydan 4 aya çıkarılırken, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında geçerli olan 9 ay taksit imkanı 6 aya düşürüldü.
  • Kredi kartı düzenlemesi ile birlikte sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalar 9 ay taksit ile sınırlandırıldı.
  • Kurumsal kredi kartı taksitlendirme seçeneği 9 aydan 12 aya yükseltildi.

kredi-karti-duzenlemesiPek tatmin etmeyen bir düzenleme olan bu durum tüketiciyi rahatlatmak yerine krediyi çekmeye zorlar bir hal almış.Sizlerde yeni düzenleme ilgili resmi belgeye ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Düzenleme ile birlikte yerli telefonlara taksit imkanı geleceği hakkında çıkan haberler aslı olmazken düzenleme öncesinde kozmetik ürünlerinde 9 aya kadar taksitlendirme imkanı yer alırken yeni kredi kartı düzenlemesi sonrası bu imkan tamamen kaldırıldı.kredi-karti-taksit-duzenlemesiDüzenleme ile birlikte kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan kullanıcılar için yapılandırma imkanı 72 ay ( 6 sene ) uzatılırken, tüketici kredisi kullanmak isteyenler maksimum 48 aya kadar taksit imkanından faydalanabilecek.

Son olarak da düzenlemenin en olum tarafından bahsetmek gerekirse; konut kredileri kullanırken % 75’lik olan kredi payı düzenleme ile birlikte % 80’e çıkarıldı.Yani 100 bin TL’lik bir ev almak için bankalar daha öncesinde 75 bin TL kredi alabilirken artık 80 bin TL kredi alınabilecek.

Bir sonraki içerik gelene kadar sevgili dostlar #beyinburda takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir