Kredi Notu Nedir, Neden Düşer?

kredi-notu-nedir-neden-düser

Tüketici kredisi, ev kredisi ya da taşıt kredisi hangisine başvurursanız başvurun kredi başvurusu yapacağınız bankanın ilk kontrol edeceği kriter şüphesiz ki kredi notudur.Peki nedir bu kredi notu ve neden düşer? 

Bankaların şüphesiz ki hayatımızda her geçen gün yeri daha da derinleşmekte. Kredi yada kredi kartı fark etmeksizin cebimizde paramız olmadığın ilk destekçimiz bankalar. İhtiyaç anında kapısını çaldığımız kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunduğumuz bankaların öncelikli olarak kontrol ettikleri kriter olan kredi notu nedir, neden düşer? İşte yanıtı…

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, finans kuruluşlarından kullandığınız ihtiyaç ve konut kredisi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi tüm ürünler ile banka hesap hareketlerinin, tek bir çatı altında toplanarak analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan puanlama sistemidir.

kredi-notu-1

Ülkemizdeki finans kuruluşlarının bu bilgilerin tek bir çatı altında toplanması için kurdukları Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ( KKB ) bankalardan kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı ya da kredili ürünler ile ilgili geçmişinizi çekerek bunların analizini çıkarıp her birey için 1 ile 1900 arasında bir puan belirliyor. KKB‘un analizler sonrasında çıkarmış olduğu puan sizin bankalardaki performansınızı belirliyor.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Düzensiz Ödeme;

Kredi notunun düşmesinin en belirgin sebeplerinden biri olan düzensiz ödemedir.Peki bu düzensiz ödemeden kasıt nedir? Finans kuruluşundan kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi ürünler üzerinde yaptığınız ödemeleri geç ya da eksik ödemeniz kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

kredi-notu-2

Ayrıca kullanmış olduğunuz kredili ürünlerin ödemelerini yaparken sadece minimum ödemesini yapmanız ya da 3 ay boyunca üst üste herhangi bir ödeme yapmamanız sizin yasal takibe düşerek kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Fatura Borçlarınızı İhmal Etmeyin!

kredi-notu-3

Kredili ürünlerinize düzensiz bir şekilde yaptığınız ödemeler sizin kredi notunuzu düşüreceği gibi elektrik, su veya telefon faturası gibi faturalarda resmi ödemeler arasında yerini aldığı için size belirtilen sürede yatırmadığınız taktirde kredi notunuz bu durumdan da olumsuz etkilenecektir.

Sık Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusunda Bulunmanız;

kredi-notu-4

Belkide hepimizin en sık yaptığı hataların başında sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak gelir. Finans kuruluşu tarafından onaylanmayan kredi ya da kredi kartı olduğunda arka arkaya yaptığımız başvurular kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunurken size en uygun kredi veya kredi kartına başvurmanız sizin avantajınıza olacaktır.

İpucu : 

Kredi Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Husus

Finans kuruluşları için önem arz eden kredi notunuzun düşmemesi için sizlerde yukarıdaki olumsuz etkenlerden uzak durarak kredi notunuzun olumsuz etkilenmesinden sakınabilirsiniz.

Kredi Notunuzu Arttırmanın Yolları!

Kredi Kullanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir