Kredi Notum Sıfır, Ne Yapmalıyım?

kredi-notum-sıfır

Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından sizin bankalar üzerindeki performansınız doğrultusunda 1 ile 1900 arasında puanlama sistemi üzerine değerlendirilerek bankalar tarafından bu puanınız doğrultusunda hizmet alabilmenizi sağlayan kredi notunuz sıfır ise nasıl bir yol izlemelisiniz? İşte kredi notum sıfır, ne yapmalıyım sorusunun cevabı…

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi fark etmeksizin finans kuruluşlarından birine başvurduğunuzda bankanın ilk baktığı şüphesiz kredi notunuz.Acil ihtiyaçlarınız doğrultusunda başvurduğunuz kredi ya da kredi kartının onaylanabilmesi için kredi notunuzun bankalar nezdince uygun olması gerekli.

İpucu:

Kredi Notu Nedir, Neden Düşer?

İlk defa kredili ürünlere başvuru yapıyor ya da bir finans kuruluşundan geri ödemeli bir ürün kullanacaksanız bankalar sizin ödeme performansınız hakkında bilgi sahibi olmadığı için kredi notunuz büyük ihtimalle sıfır olarak gözükecektir.Peki böyle bir durumda kredi notunuzun oluşması ve belirli bir ortalamaya ulaşması için ne yapmalısınız?

Kredi Notunu Oluşturan Etkenler;

kredi-notum-sıfır-1

Kredi ve Kredi Kartı Düzenli Ödeme %35
Mevcut Kredi ve Kartı Borç Durumu %35
Yeni Alınan Kredi %11
Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
Diğer Etkenler %9

Kredi notunu belirleyen en önemli etkenlerin başında kullandığınız kredi ve kredi kartlarına yaptığınız düzenli ödemeler etkisini gösterirken onun yanı sıra kredi kullanma sıklığınız ve yeni aldığınız kredilerde aynı şekilde kredi notunuzun belirlenmesinde etken olmakta.

Kredi Notum Sıfır, Ne Yapmalıyım?

İlk yapmanız gereken bankalar ile düzenli ve aktif bir şekilde çalışmaya başlamak. Bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi kredi notunu belirleyen en önemli etkenlerin başında kredi ya da kredi kartı gelmekte. Sizde kredi notunuzun hemen oluşmasını istiyorsanız bu ürünlerden birine başvuruda bulunabilirsiniz.

kredi-notum-sıfır-2

Ancak sizin kredi notunuzun sıfır olması sebebi ile kredi yerine düşük limitli bir kredi kartı ya da maaş müşterisi olduğunuz bankadan kredili mevduat hesabı başvurusu yaparak onaylanması halinde aktif ve düzenli ödeme yaparak kullanmanız kredi notunuzun belirlenmesinde etken olacaktır.

Sizde yukarıdaki yöntemleri uygulayarak nakit akışının çok olduğu finans kuruluşundan kredili mevduat hesabı ya da düşük limitli bir kart başvurusu yaparak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile alakalı diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz;

Kredi Notunuzu Arttırmanın Yolları!

Kredi Kullanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Husus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir