Kredi Notunuzu Arttırmanın Yolları!

kredi-notunuzu-arttirmanin-yollari

Hayatımızda önemli bir hal alan ve neredeyse onlar olmadan yapamayacağımız kredi ve kredi kartları bazen bizlere yetersiz gelebilmekte. Böyle durumlarda bize finansal hizmet sağlayan kurumlara başvuruda bulunduğumuzda başvurumuzun karşılanabilmesi için önemli rol oynayan kredi notunu nasıl yükseltebileceğimizi sizlerle ele alacağız.Haydi buyurun başlayalım…

Günümüz koşullarında iyi bir gelire sahip değilseniz doğru kullanıldığında hayatımızı kurtaran kredi ve kredi kartları olmazsa olmazlarımız arasında yerini almakta.Bazen bütçemizin bir anda ödemeye yetmediği ürünleri tek bir tıkla almamızı sağlarken bazen de cebimizde para olmadığı halde tek tıkla aylık belli ödeme oranları doğrultusunda cebimize para girmekte.Peki bunların istediğimiz gibi olabilmesi için önemli rol oynayan kredi notunuzu arttırmak için neler yapmanız gerektiğini ya da kredi notunuzun belirlenmesinde hangi faktörlerin rol aldığını biliyor musunuz?

Finansal ihtiyacımız doğrultusunda başvuruda bulunduğumuzda hem kredi kartı hemde kredi anlamında bankaların öncelikle baktıkları işlem başvuru sahibinin kredi notudur. Bu sebepten ötürü kredi notunuzun yüksek olması bankalar açısından son derece önemli bir konudur.Peki bu kredi notu hesaplanırken neler göz önünde bulundurulur?

Kredi Notunuzun Hesaplanmasında Dikkate Alınan Faktörler;

Kredi Notu Hesaplama

 • Aylık geliriniz
 • Meslek
 • Çalışma süreniz
 • Medeni haliniz
 • Üzerinize olan taşınmaz ya da taşınırlar (Sahip olduklarınız )
 • Oturduğunuz evin mülkeyeti
 • Kredi kartı veya kredi ürününüzü düzenli ödeme alışkanlığınız
 • Kredi kullanım yoğunluğu
 • Mevcutta var olan borç durumuz gibi etkenler kredi notunuzun belirlenmesinde önemli rol oynamakta.

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yöntemleri;

Kredi notunuzun belirlenmesinde birbirinden farklı etkenler dikkate alınmakta ancak bunların hepsini belirtmek ne mümkün ne de bunları yapma imkanımız mevcut. Bu yüzden sizlere dikkat edilmesi gereken en önemli maddeleri adımların belirtmeye çalışacağım.

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yöntemleri

 • Bankalar üzerindeki borçlarınızı mümkün olduğunca minimum seviyede tutmaya çalışın.Ayrıca kredi kartı ya da diğer ürünlerinizin borçlarını öderken sürekli minimum ödeme yapmanız sizin kredi notunuza etki ettiğini unutmayın.
 • Banka bünyesinde kullanmış olduğunuz kredilerinizin ödemesini yaparken zamanında ödemeniz kredi notunuzu arttıracağı gibi bir sonraki kredi başvurunuzda onay alma ihtimalini de arttırmış olacaksınız.
 • Gereksiz yere yapılan her kredi ya da kredi kartı başvurusu sizin kredi notunuza etki ettiğini unutmayın. İhtiyacınızdan fazla kredi kartı limiti kullanmanız ya da kredi başvurusunda bulunmanız kredi notunuzun artmasındaki etkenlerdendir.
 • Gelen düzenleme ile birlikte direkt etki etmese bile kredi ya da kredi kartı borçlarınızın düzenli olarak ödenmesinin yanı sıra faturalarınızın düzenli olarak ödenmesi de kredi notunuzun belirlenmesinde etki eden faktörler arasında yerini almakta.

Bonus : Eğer bugüne kadar hiç kredi ya da kredi kartı kullanmadıysanız ve kredi notunuz hiç yükselmediyse kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için mümkünse maaş aldığınız banka üzerinden maaş hesabınıza bağlı avans hesap ( ek hesap / kredili mevduat hesabı ) çıkarmanız ya da düşük bir limitte kredi kartı almanız kredi notunuzun belirlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Yukarıda belirttiğim adımları izleyerek kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz.Unutmamanız gereken önemli bir konudan bahsetmek gerekirse ” kredi notu hemen artabilecek bir faktör değildir o yüzden yukarıdaki adımların istikrarlı ve düzenli olarak gerçekleşmesi sonucu kredi notunuzun yükseleceğini unutmamanız gerekmektedir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir