Mobil Abone Sayısı Ülke Nüfusuna Yaklaştı!

mobil-abone-sayisi-ulke-nufusuna-yaklasti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayımlanan  yılın ikinci çeyreğine dair raporda ülkemizde mobil abone sayısının yılın ilk yarısında 79,5 milyona ulaştığı bilgisi açıklandı. Böylelikle mobil abone sayısı 80 milyon 810 bin 525 olan Türkiye nüfusuna yaklaşmış oldu.

Size de ilginç gelmedi mi? Ben haberi okuyunca çok şaşırdım ve şaşkınlık içerisinde bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. İsterseniz biraz konunun detaylarına inerek nasıl bağımlı olduğumuza biraz daha açıklık getirelim.

Ülkemiz her geçen gün büyüyor ( nüfus olarak ) ve bu büyüme ile endeksli bir şekilde bazı sektörlerde gelişme göstermekte. Bunların başında istikrarlı bir şekilde büyüme gösteren elektronik haberleşme sektörü çıkan raporda bu durumu gözler önüne sermekte.

Bu büyümenin ülkemiz için ne kadar olumlu yada olumsuz olacağına dair bir yorumlama yapma imkanım yok! Çünkü bir analist yada yorumcu değilim. Ama düz mantık baktığımızda telefon bağımlılığımızın ne kadar arttığını görebiliyorum.

mobil-abone-sayisi-ulke-nufusuna-yaklasti-1

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) tarafından yayımlanan veriler sonucunda geçen yılın sonunda 77,8 milyon olan mobil abone sayısının bu yılın ilk yarısında 79.5 milyona, sabit telefon kullanıcılarının ise 11,5 milyona ulaştığı raporda açıklanmakta.

Bunun dışında raporda dikkat çeken noktalarından bir diğeri 1 Nisan 2016‘da hayatımıza giren 4,5G hizmeti abone sayısını arttırmaya devam ederek 68,1 milyona ulaştığı gözükürken, bu durumda ülkemizdeki mobil kullanıcılarının teknoloji ile ne kadar bağlantılı ve yakından takip ettiğini göstermekte.

Akıllı Telefonlar Olmadan Önce Biz Ne Yapıyorduk?

İşten eve gelirken günün yorgunluğunu üzerimden atmak için açtığım radyo yayınında dikkatimi çeken bir konu oldu. Sizlerinde başlıktan anladığı üzere bende kendime akıllı telefonlar olmadan önce biz ne yapıyorduk sorusunu sordum ve bu konuda yazmam gerektiğini düşündüm. Haydi gelin ilgimi çeken bu konuya hep birlikte göz atalım.

Bu durum açıkçası ülkemiz için iyi bir durum ve rapor sonuçları arasında bizi en mutlu eden bir durum. Ülkemizin en azından mobil konusunda gelişim göstererek teknolojiyle endeksli bir şekilde geliştiğinin belirtisi.

İnternetsiz Yaşam Düşünemez Olduk!

Öyle bir bağlanmışız ki sanal dünyaya onsuz bir yaşam olmazsa olmazımız olmuş artık. Geçtiğimiz günlerde okuduğum makale dikkatimi çekti ve sizlerle bunu paylaşmam gerektiğini düşündüm.Haydi gelin hep birlikte yazıya bir göz atalım…

Sizde çıkan bu raporla ilgili detaylara ulaşmak isterseniz, Anadolu Ajansının sitesini ziyaret ederek rapor hakkında detaylı bilgi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir