Mobil İnternet Tasarrufu İçin 5 İpucu

mobil-internet-tasarrufu-icin-5-ipucu

Yaşadığımız zaman diliminde artık geçinmek oldukça zorlaşmış durumda. Hal böyle olunca bir yerlerden tasarruf yapmak kaçınılmaz bir şart olmuş. Bende sizler için kullanmakta olduğunuz operatörün size vermiş olduğu mobil internet kotasını idareli kullanmanız için 5 ipucu paylaşacağım. 

Kimi kullanıcılar ay sonunu getiremeden ne yazık ki kullanmış olduğu tarifenin internet kotasını bitirmekte. Ve bu durumda faturanızın üzerine ek ödemeler yapmanıza sebep olmakta. Bizde bugün ki dosya konumuzda gereksiz yüksek faturalardan kurtulmanız için anlattığımız basit yöntemler ile nasıl mobil internet paketiniz de tasarruf edebileceğinizi göstermeye çalıştık.

  • Uygulama Güncellemelerini Wi – Fi Üzerinden Yapın!

Kullanmakta olduğunuz telefon ya da tabletinizde bulanan uygulama güncellemelerini uygulama mağazasının ayarlar kısmından manuel veya Wi – Fi üzerinden yapmanız mobil internet paketinizin bilginiz dışında kota harcamasına engel olacaktır.

  • Uygulama Kontrolü Elinizde Olsun!

İhtiyacınızı karşılaması için yüklediğiniz uygulamalar bazen size hizmet dışında kendi ihtiyaçlarını gidermek amaçlı arka planda sürekli çalışarak mobil internet paketinizi kullanamaya devam etmekte. Mobil internet tasarrufu için kullanmakta olduğunuz telefonun ayarlar kısmından telefonunuzda yüklü olan uygulamaların arka planda çalışmasına engel olabilirsiniz.

  • WhatsApp’ta Otomatik İndirmeleri Kapatın!

Telefonlarımızda yüklü olan gizli kota düşmanlarının başında WhatsApp ilk sıralarda yerini almakta. Mesajlaştığınız kişilerin ya da dahil olduğunuz grup içerisinde başkasına gönderilmiş olan video ya da fotoğraflar sizin bilginiz dışında kotanızdan harcar. Bu durumdan kurtulmak için WhatsApp’ın ayarlar kısmından otomatik indirmeyi kapatarak ya da sadece Wi – Fi  ağı üzerinden indirmeyi tercih ederek mobil internetinizden tasarruf edebilirsiniz.

  • Otomatik Video Özelliğini Kapatın!

WhatsApp’tan sonra kota düşmanlarından bir diğeri sosyal medya uygulamaları. Günümüzde video içerikler başta Facebook olmak üzere sosyal medyanın vazgeçilmezleri haline geldi. Bu durumun farkında olan sosyal medya devleri kullanıcıların ilgisini çekerek daha fazla vakit geçirmeleri için videoları otomatik oynatıyor. Bu durum mobil internet kotamızın farkında olmadan tüketilmesinin etkenleri arasında yerini almakta. Uygulama içerisinde bulunan ayarlar kısmından otomatik video oynatmalarını kapatmanız kotanızın kontrolünün elinizde olmasına imkan sağlayacaktır.

  • Tarayıcı Önbelleğini Aktif Edin!

Mobil cihazlar üzerinden gün içerisinde defalarca aynı sayfaları ziyaret ettiğimiz oluyor. Eğer kullanmakta olduğunuz tarayıcının önbelleğini henüz aktif etmediyseniz defalarca ziyaret ettiğiniz web sayfaları yüklenirken kotanızdan harcayacaktır. Kota tasarrufu için tarayıcınızın ayarlar kısmından önbellek ayarını aktif duruma getirmeniz kota tasarrufunda sizlere büyük yardımcı olacaktır.

Sizlerde yukarıda sıralamış olduğumuz maddeleri uygulayarak ay sonunu getiremediğiniz internet paketiniz üzerinde ciddi anlamlarda kota tasarrufu yaparak ek ödemeler yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Bir sonraki keşfet içeriğinde görüşmek üzere.

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir