Naylon Poşetlerin Ücretli Olması Gerçekten Caydırıcı Mı?

naylon-posetlerin-ucretli-olmasi-gercekten-caydirici-mi

1 Ocak 2019 itibari ile gündemimize giren uygulama ile marketleri müşterilerine ücretsiz poşet veremeyecekler. Bu uygulama ile müşteriler, marketlerden aldıkları naylon poşet başına minimum 25 kuruş ücret vermek zorunda kalacaklar. Resmi gazetede yayınlanarak yılbaşı itibari ile hayatımıza giren bu uygulama ile naylon poşet kullanımı azaltmak hedeflenmekte. Peki naylon poşetlerin ücretli olması gerçekten de caydırıcı mı?

Naylon poşetlerin geri dönüştürülemediğinden ve toprağa karışması ( ham maddesine göre ) dört yüz bin yıl gibi bir süreyi bulduğundan bir çok ülke kullanılmaması adına bir takım önlemler almaya çalışmıştır. 2019 itibari ile ülkemizce de minimum 25 kuruş gibi bir rakam üzerinden ücretlendirilmeye başlanmıştır. Açıkçası bu bir caydırma projesi mi? yoksa doğayı korumak adına fakirin cebinden zengine yapılan bir bağış mı?

Bir naylon poşet üreticisinin eksi şeyler‘e yapmış olduğu açıklamaya göre bu düzenleme çevreyi koruma düşüncesinden biraz uzakta olduğunu dile getiriyor. Poşet üreticisinin yapmış olduğu açıklamaya göre; 1 kilogram ağırlığa sahip naylon poşet paketinde 160 tane yer almakta. 160 tane naylon poşetin yer aldığı paketin fiyatı ise ortalama 13 ile 16 TL arasında değişiyor. Marketlerde poşetlerin tanesi minimum 25 kuruşa satılması bir paketten 40 TL gelir elde edilmesi demek oluyor. 25 kuruşluk bir poşet 15 kuruşunu devlet vergi olarak geri alırken 160 adet bir naylon poşetinden 40 TL gelir elde etmiş oluyor.

Yani devlet asgari ücretle geçinmeye çalışan milletinden almak yerine; naylon poşetleri geri dönüşülebilir kese kağıtlarına yada filelere çevirmek daha kesin çözüm olmaz mıydı? Bazı ülkelerde bu sistem bir kereliğine ücretsiz olarak verilen alışveriş çantalarıyla sağlanmaya çalışmıştır. Ve ücretlendirmeden çok daha kolay bir şekilde çözüme ulaşmıştır.

Bir şeylerin son bulmasını istiyorsak insanlardan almak yerine vermenin daha insancıl olduğunu düşünüyorum. Sonuç itibari ile alışveriş yapan her ferde ücretsiz bir pazar çantası vererek hem naylon poşetin önüne geçilmiş olur hem de asgari ücretle geçinmek zorunda olan ailelerin kesesine dokunulmamış olur.

Biz düşüncelerimizi yazıya döktük son söz sizlerin…

5 Yorum

  • Ben bu olayın çok abartıldığını düşünüyorum. Tamam 25kr o poşetin ederi değil; devlet her zaman yaptığı gibi olayı kendine yontmuş ama buna bu kadar tepki verirken asıl tepki vermemiz gereken olaylara sessiz kalmamız beni şaşırtıyor.

  • Merhaba; oldukça onemli bir konuya deginmisiniz. Birşeyleri ucretlendirerek onları azaltmak yerine tuketiciye poşet alternatifi urunlere yonlendirmek daha mantikli. Eskiden hatırlarım annem alışveriş yaparken bez file, çanta, kufe gibi malzemeler ile alışverişe giderdi. Buna benzer yöntem ile poşet kullanımı azaltilabilir.

  • Ülkemizde ne yazık ki boyle acı gerçekler var. Filler tepisiyor cimenler eziliyor misali. Birileri birseyler olacak diyor oluyor ve olan asgari ucretle gecinmeye calisan garibana olur. Bu poset meseleside gündemi degistirmek adina yapılmış bisey olabilir 25 kuruşun yani sira cogu seye bunla birlikte zam geldi ancak insalar sadece posete takili kaldi buma sende, bende, bizde… dahiliz ne yazik ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir