Netflix’in Daha Fazla İzlenmek İçin Uyguladığı Yöntemler

Netflix'in Daha Fazla İzlenmek İçin Uyguladığı Yöntemler

Dünya’nın en büyük çevrim içi ağına sahip Netflix 130 milyon aboneyi aşmış durumda. Ancak şirket bu durumla yetinmeyip içeriklerinin daha çok izlenmesi için algoritmasında yapay zekayı kullanmakta. Peki Netflix’in daha fazla izlenme için uyguladığı yöntemler nedir? İşte bugün bu konuyu ele alıyoruz.

Her geçen gün başarısını kanıtlayarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başaran ve mevcut kullanıcılarını da memnun etmeyi hedefleyen Netflix’in bu başarısında ki en büyük etkenlerin başında kullanıcı deneyimlerini çok iyi bir şekilde analiz edip yorumlamasıdır. Peki bunları yaparken popüler içerik platformu Netflix hangi yöntemleri kullanıyor?

Netflix, insanların bir içeriği izlemeye karar verirken kapak fotoğrafının %80 oranında kilit bir etkiye sahip olduğunu düşünmekte. Bu sebep popüler içerik platformu Netflix hangi kullanıcının kapak fotoğrafını kaç saniye gördüğünü ve sonrasında ki tıklanma oranını yapay zeka sayesinde analiz etmekte.

netflixin-daha-fazla-izlenmek-icin-uyguladigi-yontemler-1

 

Öncesinde kapak fotoğrafı olarak stüdyolardan aldığı klasik film posterlerini kullanırken geliştirmiş olduğu algoritma sayesinde hazırladığı birbirinden farklı kapak fotoğraflarını farklı kullanıcılara sunarak film üzerindeki etkileşimleri arttırmayı başardı.

netflixin-daha-fazla-izlenmek-icin-uyguladigi-yontemler-3

İçerik platformu Netflix’in uygulamakta olduğu diğer bir taktik ise abonelerinin film deneyimlerini analiz ederek bir sonraki film seçimlerinde yapay zeka sayesinde kullanıcılarının beğeneceği kapak fotoğrafları ön plana çıkarmaktadır.

netflixin-daha-fazla-izlenmek-icin-uyguladigi-yontemler-2

Bunu kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; Netflix’in ilk Türk dizisi olan Hakan : Muhafız dizisi üzerinden  yapılan bir araştırma sonucu her kullanıcıda birbirinden farklı posterler ile ön plana çıkarıldığı tespit edilmiş. Algoritma kapak fotoğraflarını oluştururken abonenin tercihlerini analiz ederek film içerisinden en iyi kontrastlı sahneyi alıp filmin adını ve şirketin logosunu ekleyerek kullanıcılarına sunmakta. Bu taktik sayesinde izlenme oranlarını arttırmayı başarmakta.

Netflix’in Ilk Türk Dizisi Hakan: Muhafız

Uzun süredir yayınlanmasını beklediğimiz İlk Türk Netflix dizisi Hakan: Muhafız (The Protector) nihayet yayınlandı. 14 Aralık’tan itibaren Netflix üzerinden yayın hayatına başlayan dizi oldukça merak konusu oldu. Bizde filmin yayımlanmış olan on bölümden oluşan ilk seriyi baştan sona izleyerek sizler için değerlendirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir