Online Oyun Oynayanlar Oynamayanlara Göre Daha Başarılı!

online-oyun-oynayanlar-oynamayanlara-gore-daha-basarili-3

Geçtiğimiz günlerde okuduğum haber beni oldukça şaşırttı ve bunu sizlerle paylaşmam gerektiğini düşündüm. Haberin başlığından da anladığınız üzere online oyun oynayanlar oynamayanlara  göre daha başarılı. Sizce de şaşırtıcı değil mi?

Ben küçükken bilgisayar başında çok vakit ( oyun oynamak ) geçirdiğimde ailem bana sürekli ” aptal makine fazla zaman harcama sende aptal olursun derdi. ” ancak Avustralya’da faaliyet gösteren bilim merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre online oyun oynayanlar oynamayanlara göre derslerinde daha başarılı oluyorlarmış.Hadi gelin haberin detaylarını sizlerle paylaşayım.

online-oyun-oynayanlar-oynamayanlara-gore-daha-basarili-2

RMIT Üniversitesi‘den Prof. Alberto Posso tarafından gerçekleştirilen araştırmada, online oyun oynayan öğrencilerin oynamayanlara göre daha başarılı olduğu araştırmada gözlemlenmiş. 12.000‘in üzerinde 15 yaş ve üstü öğrencilerden oluşan araştırma verilerine göre Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı ( PISA ) kapsamında düzenlenen sınavda öğrencilerin okuma, fen ve matematik gibi derslerden aldıkları notlar karşılaştırıldığında oyun oynayanların oynamayanlara göre sonuçlarının  ( 15 – 20 puan arası ) daha yüksek olduğu ortaya çıkmış.

online-oyun-oynayanlar-oynamayanlara-gore-daha-basarili

Bu haberi okuduğumda şaşırdım ve biraz üzerine düşündüm yazmadan önce. Oyun oynayanlar oynamayanlara göre nasıl zeki olabiliyorlar? Sonra aklıma strateji oyunları geldi. Ve sonra kendi kendime dedim ah ulan! Zamanında bana engel olmayacaklardı şuan bankacılık değilde okuduğum bölüm üzerine ( Elektronik Haberleşme ) mühendislik yapıyor olacaktım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir