Planlı Eskitme!

planli-eskitme

Uzun vadede kullanmayı hayal ederek aldığınız bir ürünü gerçekten de planladığınız kadar uzun vadede kullanabilecek misiniz? Ya da sizin planlarınızın üzerinde plan yapan üreticiler var mı? 

Hepimiz yeni ürün aldığımızda teknolojik ya da sıradan kullandığımız eşyalar fark etmiyor ( Genellikle teknolojik ürünler üzerinde bu plan uygulanmakta. ) kendimize göre kafamızda küçük bir plan yaparız. Ben bu kadar vadede bunu kullanırım sonra yenisini alırım gibi. Peki bu kafamızda kurduğumuz planlar gerçekten de planlandığı gibi oluyor mu?

Bu akşam izlediğim bir içerikte bunun gerçekten böyle olmadığını bizim planlarımızdan önce üreticilerin yaptıkları bir plan olduğu ve onların planları doğrultusunda yeni bir ürün alıp almama kararı aldığımızı anladım.Peki bu nasıl oldu?

Dur anlatayım…

Son zamanlarda sıkı takipçisi olduğum YouTuber olan Ekin Kollama‘nın 4 ay önce yüklemiş olduğu bir videoya denk geldim.Video içeriğinin başlığı ” Ürünlerin Kasıtlı Bozulması Durumu (Planlı Eskime) ” şeklinde ve oldukça ilgimi çekti. Videoyu izlemeye başladığımda sıradan bir gününü çektiğini düşünsem de işin aslı video sonuna doğru ortaya çıktı.

İnci Sözlük’teki planlı eskitme ile ilgili düşüncelerin yer aldığı sayfa bkz.

Başlığın detaylarının video sonuna doğru şekillendirmesi beni bu yazının temellerine atmama sebep oldu.İçerikte Ekin Kollama ( TAA ) ürünlerin kasıtlı olarak yani bir plan çerçevesinde belli bir süre sonunda kendiliğinden bozulduğu bilgisini paylaşması bu konu hakkında araştırma yapmama imkan sağladığı. Çünkü oldukça ilginç bir durumdu.

Ekin Kollama’nın videosunu buradan izleyebilirsiniz. Bkz.

Google üzerinden yaptığım arama sonucu karşıma çıkan belgeselde ampullerin daha öncelerinde daha uzun ömürlü olurken sonrasında toplanan bir kaç adamın bu konuya el atmaları sonucu ürünlerin yaşam süreleri 1000 saatle sınırlandırılmış. ( Bkz. bir örnek daha ) Bu da kullanıcıların yeni ürünler alarak patronların ceplerinin para ile dolmasını sağlamış.Peki bu iş gerçekten böyle mi?

Günümüzden bir örnek…

Bir akıllı telefon aldınız ve bunu uzun vadede kullanmayı planlıyorsunuz.Ancak o iş öle olmuyor bilesiniz.Neden mi? Çünkü sivri zekalı telefon üreticileri yayınladıkları güncellemeleri sizin telefonunuzun aldığınız ilk gün ki sunduğu bir performansa sahip olmamasına neden oluyor. Bu da sizin küresel sermaye denilen düzen doğrultusunda eskimeyen taş gibi telefonu bırakarak yeni bir telefon almaya gitmenize sebep oluyor.

Şimdi diyebilirsiniz telefonda bu iş böle ama diğer ürünlerde bu şekilde değil. Hemen onlar içinde bir örnek vereyim sizlere. Bu örneğimde beyaz eşyalar üzerinden olsun. Bir buzdolabı aldınız. ( Eski aldıklarınız değil, yeni nesil ) Sorunsuz bir şekilde kullanıyorsunuz.Ancak pat bir gün hiç bir sorun yokken dolabınız bozuluyor. Bu sürede tam garantinizin bittiği yıl ya da daha sonra ki yıl ? hiç karşılaşmadıysanız çok şanslısınız gerçekten.

Ama bunlara halen ikna olmadıysanız.Sizlere karşı son kozum olan planlı eskitme belgeseliniz sizlerle baş başa bırakıyorum…

Ben izlediğimde gerçekten ” vay be adamlar bizim planlarımız üzerine plan kurmuşlar ” dedim. Sizin düşüncelerinizde bu yönde mi oldukça merak ediyorum doğrusu. Yorumlarınızı bekliyorum…

Bir sonraki içerik gelene kadar sevgili dostlar #beyinburda takip edebilirsiniz…

01.01.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir