Sahtecilikte Çin’den Sonra 2. Sıradayız!

sahtecilikte

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi ve OECD’nin hazırladığı rapora göre ülkemiz Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra sahtecilikte ikinci sırada yer alıyor. İşte raporun detayları.

HT‘nin haberine göre 2011 ve 2013 yılları arasındaki dönemi kapsayan rapora göre dünyanın en çok sahte ürün üreticisi Çin‘den sonra Türkiye yüzde 3,3 oranı ile ikinci sırada yer almakta.

Sahtecilikte 2013 yılına göre ülkelerin payı

taklitte dünya ikincisiyiz

OECD ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından hazırlanan raporda 2013 yılında dünyada 461 milyar dolar seviyesinde taklit ürün üretilirken bu ürünlerin ihracatında Çin yüzde 0,99’luk bir paya sahipken Türkiye 0,98’lik bir pay ile dünyanın en çok taklit ürün satan ülkeler arasında yerini almakta.

[alert color=”red”]

OECD’nin iş yerinde yaptığı yetişkinlerin okuduğunu anlama ve problem çözme konusundaki becerilerinin ölçüldüğü araştırma sonucunda Türkiye sonuncu oldu.İşte detayları. Bkz.

[/alert]

Raporda dikkat çeken noktalar arasında diğer bir konu ise taklit ürünlerde en çok ayakkabı, saat, giyim ve deri ürünleri yer alırken e-ticaretin yaygınlaşması ile birlikte akıllı telefon ve tablet satışlarının da sürekli arttığı dikkatleri çekmekte.

#beyinburda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir