Satılık Arsa Alırken Satış Sözleşmesinin Önemi

Satılık arsa almak sıklıkla kullanılan bir yatırım yapma yolu olmuş durumdadır günümüzde. Ancak arsaları bir yatırım aracı olarak kullanabilmek için arsa satın alırken dikkatli davranmanız gerekir. Eğer satılık arsa satın alırken dikkatli davranmazsanız yatırım için aldığınız arsadan zarar edebilirsiniz hatta daha büyük sorunlar ile dahi karşılaşabilirsiniz. Eğer arsa satın alırken sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız özellikle satış sözleşmesini imzalamadan önce dikkatli davranmanız gerekir. Satış sözleşmeleri hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri satış sözleşmesinin noter huzurunda imzalanması gerektirdiğidir. Bunun nedeni ise bir satış sözleşmesinin hukuken geçerliliği olabilmesi için kanunlarımıza göre noter huzurunda imzalanması gerektiğindendir.

Satılık Arsa Nasıl Bulunur

Satılık arsa bulmak oldukça basittir aslında. Zor olan tek şey kısa süre içerisinde değerlenecek ve bu şekilde sizin kar etmenizi sağlayacak doğru yatırımlık arsaları bulmaktır. Eğer yatırımlık arsa bulma işini kısa sürede hal etmek istiyorsanız bir emlakçı ile çalışmak sizin için doğru bir karar olacaktır. Emlakçılar bulundukları bölgeleri her yönleri ile iyi bilirler. Bu sayede hangi satılık arsanın size ne kadar sürede ne kadarlık bir kar getireceğini söyleyebilirler. Bu nedenle eğer bir emlakçıyla çalışmaya karar verirseniz arsa satın alırken yanlış bir karar verme ve zarar etme riskinizi oldukça azaltırsınız. Emlakçıyla çalışmanın sizin için diğer bir avantajı ise satış sözleşmesinde olacaktır. Emlakçılar her iki tarafında hakkını gözeten ve tamamen kanunlara uygun satış sözleşmeleri hazırlarlar. Bu sayede satış sözleşmesini imzaladıktan sonra herhangi bir sorun yaşamaktan korkmadan satılık arsa alabilirsiniz. Eğer emlakçıyla çalışmak ve birde komisyon parası vermek istemiyorsanız eğer sahibinden satılık arsa almak sizin için daha doğru bir çözüm olacaktır. Ancak bu durumda satın almak istediğiniz arsa hakkında bilgi edinirken zorlanabilirsiniz. Sahibinden satılık arsa ilanlarını internet sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak bu arsaları bulmak her ne kadar kolay olsa da bu arsanın ne kadar değerleneceği konusunda size bir bilgi vermemektedir. Bu nedenle arsanın size ne kadarlık bir sürede kar getireceğini ya da herhangi bir değerlenme yaşanıp yaşanmayacağını öğrenmeniz zor olacaktır.

Arsalar Neden Değerleniyor

Arsaların yatırım aracı olarak kullanılmasının nedeni kısa sürede değerlenmesidir. Arsaların kısa sürede değerlenmesi birkaç farklı faktöre bağlıdır. Bu faktörler arsaların ne kadar değerleneceğini belirler. Eğer bir arsanın imarı var ise kısa sürede fazlası ile değerlenebilir. Ancak bu imarın nasıl bir imar olduğu da önemlidir. Ne kadar büyüklükte ve ne kadar yükseklikte bir bina yapılabileceği arsanın değerini doğrudan etkiler. Ancak her imarı olan arsanın değerleneceği gibi bir durum söz konusu değildir. Arsanın bulunduğu bölge değerini hiç kuşkusuz ki en fazla etkileyen faktördür. Eğer arsanın konumu binalara rağbet edilmeyen bir bölgede ise imarının olması arsanın değerinde bir farklılığa neden olmaz. Bu nedenle eğer arsayı yatırım olarak almak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken şey arsanın konumudur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir