SEO Analiz Neden Yapılır? Analiz İçin Ne Gerekir?

seo-analiz-neden-yapilir-analiz-icin-ne-gerekir

Bir web sitesi için SEO çalışmasının ne kadar önemli olduğunu tartışmaya gerek yoktur. SEO bir sitenin ambalajı gibidir. Bir düşünün, herhangi bir ürün alırken ambalajı çirkin, buruşuk ve özensiz olanı mı tercih ederseniz yoksa ışıl ışıl parlayan, tam size hitap eden türde renkler ve sözcüklerle süslenmiş olanı mı tercih edersiniz? Elbette ambalajı ilgi çekici olan ürün daha cazip gelecektir. Bunun SEO ile alakasını da şöyle açıklayalım. Arama motoru sizin en önemli müşterinizdir. En güzel şekilde ambalajlayarak sitenizi beğendirmelisiniz ki elemanlarını yani “bot”larını sürekli sizin sitenizi dolaşmaya göndersin. Böylece en sevdiği yerler sıralamasında sizi göz ardı etmesin. Bunun için çalışmaya bir yerden başlamak gerekiyor. En önemli adım ise SEO analiz raporunun hazırlanmasıdır. Bu sayede işe nereden başlayacağınızı görmüş olursunuz. SEO analiz siteyi baştan aşağıya tüm detayları ile inceldiği için tüm hata ve noksanları görür, çabucak düzeltebilirsiniz.

SEO Analiz İçin Ne Gerekir?

SEO analiz deyince çok büyük bir kümeden bahsetmiş oluyoruz. Konuyu daha iyi anlayabilmek için kategorilere ayırarak yakından inceleyebiliriz.

  • Anahtar Kelime Analiz Araçları
  • Teknik SEO Araçları
  • SEO Sıralama Araçları
  • Link Bulding Araçları
  • Link Kaldırma Araçları
  • İçerik Verimliliği Araçları

Bunların neden gerekli olduğunu ise tek tek ele aldığımızda daha net bir anlatım olacaktır.

Anahtar kelime sitenin mihenk taşıdır. Tüm SEO bu kelimeler üzerinde döner. Kullanılan anahtar kelime analiz araçları için anahtar kelime önerme araçlarıdır diyebiliriz. Farkı versiyonları olduğu gibi temel amaç budur. Teknik SEO analiz araçları kısaca, sizin için yapılacaklar listesi hazırlar. Hataları bulur, çözüm önerileri sunar. İçerik sıralama araçları web sitesinin trafiğini gözlemleneniz ve doğru stratejiyi keşfetmeniz için yardımcı olur. Link bulding araçları bozuk linkleri bulup düzeltmeniz için kullanılır. Link kaldırma aracı, web sitenize link vermek istemediğiniz diğer siteleri vurgular. İçerik verimliliği araçları SEO için çok önemli olan kaliteli içeriğin vurgulanması açısından önem taşıyor.

SEO Analiz Araçları Ücretli Midir?

SEO çalışmaları bir miktar para harcamayı gerektiriyor. Kaliteli içerik temini, daha güzel temalar, belki küçük bir yazar ekibi demek karşılığında para harcamak demektir. Bazıları kaz gelecek yerden tavuk esirgemem diyerek kesenin ağzını açar. Bazıları ise mümkün olduğunca az harcama yapmaya çalışır. Bu konuda iki kısmı da memnun edecek araçlar mevcuttur. Analiz yapabildiğiniz siteler tamamen ücretsiz, ücretsiz ya da freemium denilen yani ücretsiz olarak sunulup bazı özelliklerin ücret ile aktif olması şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir