Sosyal Medyadaki Banka Dolandırıcılığına Dikkat!

sosyal-medyadaki-banka-dolandiriciligina-dikkat

Sosyal medyaya olan ilgimiz ve her geçen gün artan kullanıcısı sayısı, sosyal medya dolandırıcılıklarının artmasına sebep oldu. Artan bu dolandırıcılık yöntemlerinin en belirginlerinden biride ” sosyal medyadaki banka dolandırıcılığı. ” Bugün ki blog konumuzda bu tuzaklara düşmemek için ne yapmalıyız bu konuyu ele alacağız.

Sosyal medyanın bir çığ gibi büyüyerek kullanıcı sayısını arttırması, dolandırıcılık faaliyetlerinin de çoğalmasını beraberinde getirdi. Son zamanlarda başta Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinde çokça karşımıza çıkan bu reklamlar üzerinden finans kuruluşlarının ( bankaların ) isim ve logolarını taklit ederek kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeyi hedeflemekte.

Sponsorlu reklamlar üzerinden istedikleri kitlelere ulaşmayı hedefleyen dolandırıcılar, vatandaşların ilgisini masraf idesi, para ödülü, cep telefonu gibi vaatler üzerinden çekerek kullanıcıları paylaştıkları linklere tıklamaya teşvik ediyor. Phishing ( yemleme ) yöntemiyle yapılan dolandırıcılık işlemlerinde kullanıcıların sosyal medya üzerinden yönlendirilecekleri her linki özenle seçmeleri gerekmekte.  Peki bu phishing ( Bkz. ) ağına takılmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Sosyal Medyadaki Banka Dolandırıcılığına Takılmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Hesap Adına;

Sponsorlu reklamları biraz detaylı incelediğimiz zaman aslında reklamın bizleri tuzağına çekmek için hazırlandığını kolay bir şekilde tespit edebiliriz.  Banka adını ve logosunu kullanarak açılmış sahte sosyal medya hesaplarında ” @ ” işaretinden sonra bankanın adının önünde yada sonunda farklı karakter ya da harfler bulunmakta.

sosyal-medyadaki-banka-dolandiriciligina-dikkat-1
İki farklı sosyal medya kanalı üzerinden oluşturulmuş sahte hesap örnekleri

Örneğin; Severek kullandığım ve sosyal medya kanallarından takibini yaptığım dijital bankacılık projesi olan enpara’nın sosyal medya hesabındaki kullanıcı adı ” @enparacom ” şeklinde olup sponsorlu reklam vererek insanları tuzağına çekmeye çalışan hesabın kullanıcı adı ” @_enparacom ” şeklindedir. Biraz dikkatli olduğumuzda sahte açılmış olan hesapları kullanıcı adından fark edebilir ve bu tuzağa düşmekten kurtulabiliriz.

 • Onaylı Hesap;

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların doğruluğunu ayırt etmenin en önemli yollarından bir diğeri de paylaşım yapılan hesabın onaylı olup olmadığını kontrol etmek. Paylaşım yapılan hesabın yanında mavi tik yoksa o hesaba şüpheyle yaklaşarak ilgili kurumun resmi sayfası üzerinden detaylı bilgi almakta fayda var.

sosyal-medyadaki-banka-dolandiriciligina-dikkat-2
Bankaların sosyal medya hesaplarında bulunan mavi tik ilgili sosyal medya tarafından hesabın doğrulandığını belirtmekte.

Not: Sosyal medya üzerinde sadece hesabın doğrulanıp doğrulanmadığını kontrol etmek yeterli değildir. Çünkü kurumun sosyal medya hesabı çalınmış olup isim ve değişiklikleri yapılmış olabilir.

 • Güvenilir Olmayan Linklere Tıklamayın!

Ve son olarak sponsorlu içeriklerde dikkat etmeniz gereken dolandırıcılar tarafından birebir olarak taklit edilmiş ancak bankanın resmi sitesi olmayıp benzer isimler altında oluşturulmuş sitelere yönlendirilmek için konulmuş olan linklere dikkat etmeliyiz.

sosyal-medyadaki-banka-dolandiriciligina-dikkat-3
İki farklı bankanın farklı adreslere yönlendirilerek birebir aynı tasarıma sahip siteleri.

Zira biz o siteyi tıkladığımızda girdiğimiz her bilgi dolandırıcıların önüne düşmekte olup, siz girdikçe onlarda aynı anda resmi site üzerinden girişleri yaparak sizlerin verdiği bilgiler üzerinden hesaplarınız üzerinde istemeyeceğiniz işlemler yapabilir.

Sizlerde sosyal medya üzerinden yapılmış olan paylaşımlarda bu üç nokta dikkat ederek dolandırıcıların ağına takılmaktan kurtulabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşmanız halinde de sponsorlu reklamın yada paylaşımın ekran görüntüsünü alarak kurumun resmi hesaplarından bildirim yapmanız başkasının dolandırılmasını engelleyecektir.

Son olarak da unutmayın ki hiç bir banka müşterisine karşılık almadan hiç bir şey vermez. Sosyal medya üzerinden katılacağınız kampanya ve çekilişlere bunu göz önüne alarak girmeniz ve sizden istenilen şartları detaylı bir şekilde okumanız sizlerin faydasına olacaktır.

Çağımızın En Büyük Tehlikesi: İnternet Dolandırıcıları!

Teknoloji sürekli gelişmekte. Bu durum işlerimizi kolaylaştırırken bazende bir anlık dalgınlıkla tüm birikimlerimizi kaybetmemize sebep olabiliyor. Bizde çağımızın en büyük tehlikesi internet dolandırıcılarının ağlarına takılmamanız adına en yaygın 3 yöntemi paylaşacağız.

Bu yazı içeriğini beğendiyseniz paylaşmayı ve beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın!

6 Yorum

 • İnsanlarımıza teknolojinin kullanımı hakkında çok fazla bilgi vermeli, eğitmeliyiz. Giderek her şey teknolojiye bağlanıyor ve bu sebepten teknolojiyi öğrenmek “zorunlu” hale geliyor. Bilgilendirici bu yazı için teşekkürler tuş beyinli 🙂

  • Size katılıyorum ve yorumunuz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince daha fazla yönlendirici ve bilgilendirici içerikler üretmeye çalışıyorum.

 • sosyal medyanın kullanıcı sayısı arttıkça bu tip dolandırıcıların daha da çok işine yarıyor. Çok güzel bir bilgilendirme olmuş gerçekten. Seninde dediğin gibi bankaların sosyal medya hesaplarının başında veya sonunda farklı karakterler olması aslında o hesabın sahte olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar biraz dikkat etseler aslında böyle tuzaklara düşmeyecekler. Fakat bizim insanlarımızda sorgulamadan inanma özelliği var maalesef. Araştırmadan hemen sonuca odaklanma özelliği var. Buda dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor. Gerçekten çok güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Eline emeğine sağlık.

  • Yorumun için teşekkür ederim. Gerçekten dediğin gibi bizler araştırıp soruşturmadan her denilene kolaylıkla kaniyiruz bu durumda bizlerin başına işler açıyor.

 • Merhaba oldukça faydalı bir konuda içerik üretmişsiniz, geçtiğimiz günlerde bu bahsettiğiniz yöntemle komşumuzu dolandırdılar ne yazik ki. Cok dikkatli olmak gerekiyor sosyal medyada. Umarim daha fazla yonlendirici ve bilgilendirici icerik uretirsiniz.

  • Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Maalesef bu konuda çok fazla dolandırılan vatandaşımız var. Komşunuzda bunlardan biri olmuş. Umarım bundan sonraki süreçte böyle bir durum yaşanmaz. Farklı konularda yönlendirici içerikler üretmeye devam edeceğim. Görüşleriniz benim için değerli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir