Telefonumuzu Ne Kadar Sıklıkla Değiştiriyoruz?

Telefon'umuzu Ne Kadar Sıklıkla Değiştiriyoruz

Ülkemizde yapılan araştırma ile kullanıcıların ne kadar sıklıkla telefon değiştirdiği ve kullanıcıların yıllık olarak bu değişiklik için ne kadar bütçe ayırdığına dair araştırma sonucunu haberimizden öğrenebilirsiniz.

DORinsight isimli firma tarafından yapılan araştırma sonucu ülkemizde ki telefon kullanıcılarının hangi sıklıkla akıllı telefon değiştirdiği, ne kadar bütçe ayırdıkları ve hangi marka tercih ettikleri gibi sorular sorularak oluşturulan anketin sonucunu sizlerle paylaşıyoruz.

7 – 15 Nisan tarihleri arasında 9 bin 519 kişinin katılımı ile yapılan online araştırmada ülkemizde telefon kullananların ortalama 2.5 yılda bir telefonlarını değiştirdikleri açıklandı.Yapılan araştırma sonucu katılımcıların; % 39’luk kısmının 2 yılda bir telefon değiştirdiği, % 44’lük kısmının ise 3 yıldan sonra değişikliğe gittiği bilgisi ortaya çıkarken % 11’lik kısımın ise her yıl telefon değiştirdiği bilgisi ortaya çıkmakta.Geriye kalan % 6’lık kısım ise telefon değişikliği yapmamakta.

Telefon değişikliğinde ayrılan bütçe ; 3.102 TL

Yapılan araştırmada dikkat çeken diğer önemli bir husus kullanıcıların % 95’i akıllı telefon kullanırken katılımcılar yıllık olarak 1.001 – 5.000 TL arasında bütçe ayırır iken bu bütçenin ortalama 3.102 TL’sini telefon değişikliğinde kullandıkları bilgisi araştırma sonucu ortaya çıkanlar arasında.

Teknolojik ürün alırken tercih edilen marka; Samsung

Katılımcıların yeni bir teknolojik ürün alırken en çok dikkat ettikleri noktalardan biri ürünün ne kadar dayanıklı olduğu iken diğer etkenler olarak marka bilinirliği ve teknik özelliklere göre satın alma işlemi yaptıkları çıkan sonuçlar arasında.Katılımcıların hem akıllı telefon hem de diğer teknolojik ürünleri tercih ederken % 42’lik kısmı Samsung marka ürünler tercih ederken % 25’lik kısmı ise Apple marka ürünleri tercih etmekte.

Müzik dinleme tercihi internet;

Katılımcıların % 66‘lık kısmı bilgisayar kullanarak internet ortamından müzik dinlerken % 36’lık kısım radyo üzerinden müzik dinlemeyi tercih ediyor. Geriye kalan % 25’lik kesim Spotify, Deezer gibi uygulamalardan dinlerken % 13’lük kısım Apple Store‘dan dinlediği çıkan sonuçlar arasında.

İki kişiden biri 4.5 G kullanmakta;

Son olarak da yapılan araştırma sonucu katılımcıların yenilen internet teknolojisi ile birlikte hayatımıza giren 4.5G‘yi tercih ettiği ortaya çıktı.Oranlarla belirtmek gerekir ise % 49’u 4.5 G kullanırken % 51’i henüz geçmediği bilgisi çıkan sonuçlar arasında.

Peki ya siz hangi sıklıkla telefon değiştirmektesiniz? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir