Telefonumuza Ne Kadar Bağımlıyız!

telefonumuza-ne-kadar-bagimliyiz

Dakikalarımızı, saatlerimizi hatta günlerce vaktimizi ayırdığımız telefonlarımızı gerçekten ihtiyacımız olduğu için mi kullanıyoruz yoksa artık onlara bağımlı mıyız? Hadi gelin bu konuyu birlikte ele alalım…

Uzmanların araştırmaları doğrultusunda ortaya çıkan ve ” no mobile phobia ” terimlerinin kısaltılması doğrultusunda türeyen nomofobi, kapalı alanda kalma korkusu, yüksekten korkma korkusunun yanı sıra modern insanların yeni korkulu rüyası haline gelmiş durumda.

Hastalık haline gelmiş olan ” cep telefonunda mahrum kalma ” korkusu akıllı telefonların artması ile birlikte insanların bilmediği belkide çoğumuzda olan gizli bir hastalık halinde bizi sarmakta.

cep telefonunda mahrum kalma

Uzmanların 2100 akıllı telefon kullanıcısının katılımı ile gerçekleştirilen deneyde cep telefonu kullanıcılarının her ikisinden birinin telefonlarını hiç bir şekilde kapanmadığını belirtirken, her on kişiden biri bunun gerekçesini iş nedeniyle olduğunu açıkladı.

Nomofobi‘nin telefon kıllanıcılarının yüzde 53‘lik kısmını etkilediğini belirten uzmanlar, erkeklerin yüzde 58‘nin kadınlarında yüzde 48‘nin şarjları yada kontörlerinin az kaldığında veya kapsama alanı dışına çıktıklarında endişelerinin arttığını söylediler.

Gittikçe gelişen teknoloji ile iç içe girmemiz aslında bizim sonumuz mu bilinmez ama teknoloji belli bir kullanımın ardından insan sağlığına zarar verdiği tartışılmaz bir gerçek sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir